آلمان و بریتانیا ایران را به پایبندی به برجام فراخواندند

دویچه وله
در ادامه واکنش‌های بین‌المللی به دور دوم کاهش تعهدات برجامی ایران، آلمان این اقدام تهران را "بسیار نگران کننده" خواند. بریتانیا نیز از تهران خواسته تمام اقدامات ناسازگار با برجام را به سرعت متوقف کند.

دولت آلمان با انتشار بیانیه‌ای تصمیم جمهوری اسلامی برای ورود به مرحله دوم کاهش تعهدات برجامی را بسیار نگران کننده خوانده و قاطعانه از ایران خواسته تمام اقداماتی را که با تعهدات این کشور مطابق برجام مغایرت دارند متوقف کرده و به حال قبل بازگرداند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز یک‌شنبه هفتم ژوئیه (۱۶ تیر) اعلام کرد که این کشور مشغول رایزنی با بریتانیا و فرانسه، دو طرف دیگر توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی، است تا درباره اقدامات لازم برای پایبند نگه داشتن تهران به برجام تصمیم‌گیری کند.

رئیس جمهور فرانسه، امانوئل مکرون، تصمیم ایران را برای افزایش درصد غنی‌سازی اورانیوم از سطح مجاز تعیین شده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ناقض توافق هسته‌ای عنوان کرد و خواستار متوقف کردن آن شد.

صبح ‌یکشنبه، ۱۶ تیر (۷ ژوئیه) علی ربیعی، سخنگوی دولت، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه، و بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، در یک نشست خبری مشترک از آغاز مرحله دوم کاهش تعهدات برجامی ایران خبر دادند.

سخنگوی دولت در این نشست گفت: «امروز از میزان ۶۷/ ۳ غنی‌سازی اورانیوم عبور‌ خواهیم کرد و میزان غلظت بر اساس نیاز ما خواهد بود.» در همین ارتباط عراقچی هم خاطرنشان کرد: «در گام دوم نسبت به تعهد خود در میزان درصد و غلظت غنی‌سازی اعلام عدم پایبندی می‌کنیم.»


واکنش اتحادیه اروپا و بریتانیا

سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی خواست به نقض برجام ادامه ندهد و هر چه سریع‌تر سطح غنی‌سازی را به میزان تعیین شده در برنامه جامع اقدام مشترک کاهش دهد.

وزارت خارجه بریتانیا نیز در واکنش کمابیش مشابهی به اقدام روز یک‌شنبه ایران، از جمهوری اسلامی خواست تمام فعالیت‌های ناسازگار با تعهدات برجام را "بی‌درنگ" متوقف کند و به حالت قبل بازگرداند. در این بیانیه تاکید شده در حالی که بریتانیا همچنان و با تمام توان برای حفظ توافق هسته‌ای تلاش می‌کند ایران باید به تعهداتش پایبند بماند.
...
خونی تازه برای نجات برجام؟

به گزارش خبرگزاری آلمان، اولیور مایر از انستیتوی علوم و سیاست در وین می‌گوید از نظر او گام دوم ایران در کاهش تعهدات برجامی‌اش در بهترین حالت می‌تواند خونی تازه در رگ تلاش برای یافتن راه برون رفت از این معضل بدمد.

او با اشاره به نشست فوق‌العاده روز چهارشنبه شورای حکام آژانس که به درخواست آمریکا برگزار می‌شود، تاکید کرده که این نشست ممکن است مرزهای توان دیپلماتیک ایالات متحده را برای این کشور آشکار کند.

به گفته اولیور مایر به کشوری مانند آمریکا که توافق هسته‌ای را با خروج از آن نقض کرده نمی‌شود این حق را داد که از مکانیزم‌های این توافق استفاده کند.

شورای حکام از ۳۵ کشور، از جمله پنج کشوری تشکیل می‌شود که همچنان خود را به توافق هسته‌ای و برجام پایبند می‌دانند. همکار موسسه علوم و سیاست می‌گوید هنوز خیلی زود است که از شکست برجام صحبت شود و "چراغ‌ها هنوز کاملا خاموش نشده‌اند".