واکنش ترامپ به ایمیل‌های لو رفته سفیر لندن در واشنگتن: او به بریتانیا خدمت نکرده است

بی بی سی
دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا از سفیر بریتانیا در خاک کشورش بعلت مطالب نوشته شده توسط وی که در ایمیل‌های لو رفته‌ دیروز منتشر شد، انتقاد کرد.

سفیر بریتانیا در واشنگتن دولت دونالد ترامپ را "بی‌منطق"، متزلزل و ناکارآمد توصیف کرده بود.

آقای ترامپ گفت که "من می‌توانم این را به شما بگویم که این سفیر به خوبی به بریتانیا خدمت نکرده است".
...
دونالد ترامپ، به خبرنگاران در نیوجرسی آمریکا گفت که "من چندان طرفدار آن مرد(سر کیم دراک، وزیر بریتانیا در آمریکا) نیستم و او به بریتانیا خدمت نکرده است".

آقای ترامپ همچنین گفت: "بنابراین من مسئله را می‌فهمم و می‌توانم چیزهایی در مورد وی(سر کیم دراک) بگویم اما به خودم چنین زحمتی نمی‌دهم".
...
در یکی از ایمیل‌های سر کیم دراک نوشته شده که کاخ سفید تحت نظر دونالد ترامپ "به طور خاصی ناکارآمد" و "دچار چند دستگی" ‌است.

لیام فاکس، وزیر تجارت بریتانیا به بی‌بی‌سی گفت که انتشار این نوشته "غیرحرفه‌ای، غیراخلاقی و وطن‌پرستانه" نبوده است.

آقای فاکس اذعان کرد که هر شخصی که این ایمیل‌ها را منتشر کرده به صورت "مخربی" روابط امنیتی و دفاعی بین بریتانیا و ایالات متحده که "مهمترین رابطه بین‌المللی" کشور است را تحت تاثیر قرار داده است.

وزیر تجارت بریتانیا گفت: "امیدوار هستم که ما بتوانیم فرد خاطی را شناسایی کرده و با وی به شدت از طریق مراجع انضباطی اداری و اگر نیاز بود از طرق قانونی برخورد کنیم، زیرا چنین رفتارهایی در سیستم خدمات عمومی دولتی جایی ندارد".

وزارت خارجه بریتانیا هم تحقیقات خود را برای شناسایی فرد یا افرادی که در لو رفتن نوشته‌های سفیر این کشور در آمریکا دست داشته‌اند را آغاز کرده است.

در این نوشته‌های سر کیم می‌نویسد: "ما به هیچ وجه اعتقاد نداریم که این دولت بتواند اساسا به صورت عادی رفتار کند به طوری که کمتر اختلال عملکرد داشته باشد، کمتر غیرقابل پیش‌بینی باشد و یا کمتر در زمینه دیپلماسی ناآزموده و بی‌منطق باشد".

سفیر بریتانیا همچنین سوال می‌کند که این کاخ سفید "آیا در آینده اصلا کارآمد" خواهد بود.
نظرات صادقانه

فایل‌های لو رفته از سال ۲۰۱۷ تا امروز را شامل می‌شود و در آنها سفیر بریتانیا گزارش‌های منتشر شده در خصوص "درگیری‌ها و هرج و مرج" حاکم بر کاخ سفید را "تقریبا درست" دانسته است.

در یکی از پیغام‌های ارسال شده در ماه گذشته سر کیم، سیاست‌های ایالات متحده در خصوص ایران را "غیرمنسجم و سردرگم" معرفی می‌کند.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در مورد این نوشته‌ها گفت که آنها بیان کننده "نظرات شخصی" سفیر بوده و نه نظرات دولت بریتانیا.

آقای هانت که در تلاش است تا رهبر حزب محافظه‌کار و نخست وزیر بعدی بریتانیا شود تاکید کرد، این وظیفه سفیر است که "نظرات صادقانه"‌اش را به دولت اعلام کند، اما این نظرات در نگاه دولت تاثیری نداشته‌اند.

آقای هانت گفت که دولت ترامپ "نه تنها خیلی تاثیر گذار که بهترین دوست بریتانیا در جامعه جهانی است".