روسیه: عمران خان به همایش اقتصادی شرق دعوت نشده است

ایرنا
روسیه اعلام کرد عمران خان نخست وزیر پاکستان به همایش اقتصاد شرق که قرار است در شهر "ولادی وستوک" روسیه با حضور نخست وزیر هند برگزار شود، دعوت نشده است.

منابع دیپلماتیک روسی در مصاحبه با روزنامه اکونومیک تایمز گزارشات رسانه‌های پاکستان مبنی بر دعوت عمران خان به انجمن اقتصادی شرقی را بی اساس خواندند.

به گفته وزارت امور خارجه روسیه در مورد حضور سران برخی کشورها در این نشست اعلام کرد که برخی رسانه‌های آسیای جنوبی با انتشار مطالبی از حضور عمران خان در انجمن اقتصادی شرقی در "ولادی وستوک" به عنوان مهمان افتخاری خبر داده‌اند که ما این خبرها تکذیب می‌کنیم.

این وزارت خانه با بیان توضیحاتی در این باره گفت رئیس جمهوری مغولستان و نخست وزیران هند، مالزی، و ژاپن برای حضور در این نشست دعوت شده اند.

منابع دفاتر خارجی پاکستان روز یکشنبه اعلام کردند که عمران خان به دعوت «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در همایش اقتصادی شرق حضور خواهد یافت؛ طبق ادعای این منابع پوتین در نشست سازمان همکاری‌های شانگهای از عمران خان دعوت به عمل آورده بود که هر دو رهبر در آن شرکت داشتند.

اما نه ولادیمیر پوتین و نه سازمان‌دهندگان این انجمن هیچ اشاره‌ای به حضور پاکستان در این نشست نکردند.

«آنتون کبایاکوف» مشاورت پوتین و سفیر هند در روسیه روز دوشنبه طی دیداری در مسکو در مورد آماده سازی همایش اقتصادی شرق صحبت کردند.

به گفته کبایاکوف، روابط بین روسیه و هند تمام زمینه‌های همکاری از جمله گفتگو های سیاسی، امنیت، تجارت، روابط اقتصادی و نظامی فنی، مبادلات انرژی، مبادلات علمی، فرهنگی و بشردوستانه و مشارکت سیاسی خارجی را تحت پوشش قرار می‌دهد و نارندرا مودی نخست وزیر هند مهمان افتخاری همایش اقتصادی شرق سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

همایش بین المللی اقتصادی شرق از سال ۲۰۱۵ به دستور رئیس جمهوری روسیه برگزار می‌شود. پیش تر پوتین هدف از برگزاری این همایش را کمک به توسعه اقتصاد منطقه خاور دور روسیه، ارزیابی کارشناسی ظرفیت‌های این منطقه، گسترش همکاریهای بین المللی در منطقه آسیا-اقیانوس آرام، معرفی جاذبه‌های سرمایه گذاری منطقه ولادی وستوک و نقاط پیرامون آن عنوان کرده است.