معاملات کلان تسلیحاتی و اقتصادی آمریکا و قطر

دویچه وله
آمریکا به موازات مناسبات خود با عربستان سعودی، خواستار گسترش مناسبات با قطر است. حفظ و گسترش مناسبات راهبردی با قطر برای آمریکا اهمیت بسیاری دارد. اکنون سخن از معاملات کلان تسلیحاتی آمریکا و قطر است.

چندی پیش، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شیخ نشین قطر را متهم به حمایت مالی از تروریسم کرده بود. اما اکنون اوضاع تغییر کرده است و ترامپ به قطر همچون یک متحد استراتژیک نظامی خود در شبه‌جزیره عربی نگاه می‌کند.

استقبال گرم دونالد ترامپ از شیخ قطر، تمیم بن حمد آل ثانی در کاخ سفید حکایت از تغییر رویکرد آمریکا نسبت به این شیخ‌نشین دارد.

ترامپ شیخ قطر را "دوست" خود نامید و از فعالیت‌های اقتصادی قطر در آمریکا قدردانی کرد. ترامپ گفت: «قطر در آمریکا دست به سرمایه‌گذاری بسیار کلان زده و فرصت‌های شغلی زیادی ایجاد کرده است.»


قراردادهایی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار

نمایندگان دو کشور آمریکا و قطر بر سر قراردادهایی در رابطه با همکاری و خرید در حوزه‌های صنایع نفتی، صنایع هوانوردی و تسلیحاتی به ارزش حدود ۱۰ میلیارد دلار به توافق رسیده‌اند.

به عنوان نمونه شرکت دولتی نفت قطر با شرکت آمریکایی "شورون فیلیپس کمیکال" بر سر ایجاد تاسیسات پتروشیمی در جنوب آمریکا به توافق رسیدند. هزینه ایجاد این واحد پتروشیمی بالغ بر هشت میلیارد دلار اعلام شده است.

خبر ایجاد این واحد مشترک از سوی شرکت نفت دولتی قطر اعلام شده است. این تاسیسات پتروشیمی قرار است تا سال ۲۰۲۴ راه اندازی شود و سالانه دو میلیون تن اتیلن تولید کند.

وزارت دفاع قطر در عین حال بر آن است تا سیستم پدافند ضدموشکی پاتریوت از آمریکا بخرد. سامانه دفاعی پاتریوت محصول شرکت تسلیحاتی آمریکایی "ریتیون" است که یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید کننده تجهیزات نظامی آمریکا است.

افزون بر آن شرکت هواپیمایی قطرایرویز نیز اعلام کرده است که بر سر خرید پنج فروند هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ با مقامات آمریکا به توافق رسیده است.

دونالد ترامپ و تمیم بن حمد آل ثانی در دیدار خود بر گسترش همکاری‌های راهبردی دو کشور تاکید کردند.

بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه در قطر قرار دارد و از این منظر قطر یکی از متحدان مهم نظامی آمریکا در منطقه به شمار می‌آید.

این در حالی است که صدور تسلیحات به کشورهای این منطقه در سایه درگیری‌ها و مناقشات حاکم بر خاورمیانه مشاجره برانگیز است. به عنوان نمونه می‌توان به تنش حاکم بر مناسبات قطر با عربستان، متحد مهم دیگر آمریکا در منطقه، اشاره کرد.

در تابستان سال ۲۰۱۷ عربستان سعودی به همراهی امارات متحده عربی، بحرین و مصر مناسبات دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند. این کشورها قطر را متهم به پشتیبانی از نیروهای افراط‌گرا در منطقه می‌کنند. افزون بر آن مناسبات قطر و ایران نیز باعث ناخرسندی عربستان و متحدان این کشور در منطقه شده است.