سیصد "مهاجر غیرقانونی" در میسیسیپی آزاد شدند

بی بی سی
پلیس مهاجرت و گمرکات آمریکا می گوید ۳۰۰ نفر از بازداشت شدگان عملیات روز چهارشنبه علیه مهاجران غیرقانونی، آزاد شده اند.

ماموران این سازمان چهارشنبه با مراجعه به پنج مرغداری و مرکز فراوری مواد غذایی در میسیسیپی، ۶۸۰ نفر را به ظن اقامت غیرقانونی در آمریکا بازداشت کرده بودند.

حدود ۶۰۰ مامور پلیس در این عملیات که در شهرهای بی اسپرینگز، کنتون، کارتاج، مورتون، پلاهتچی و سباستوپول رخ داد، شرکت داشتند.

پلیس بازداشت شدگان را به یک مقر گارد ملی منتقل کرده و پس از تشکیل پرونده برای ده ها نفر، آنها را تا فرارسیدن نوبت دادگاه آزاد کرده است.

ملیت بازداشت شدگان که عمدتا لاتین تبار هستند، اعلام نشده است اما دولت مکزیک از اعزام نمایندگان کنسولی خود را به ایالت میسیسیپی اعزام کرده است.

همزمان، انتشار تصاویر کودکان بعضی از بازداشت شدگان که بدون سرپرست رها شده بودند، با اعتراض گروه های مدافع حقوق بشر همراه شده است.

در یکی از فیلم های منتشر شده، کودکی گریان دیده می شود که نظاره گر انتقال بازداشت شدگان به یک اتوبوس به وسیله پلیس است.

پلیس به کودک اجازه می دهد پیش از انتقال مادرش به بازداشتگاه با او صحبت کند.

به گزارش منابع محلی، کودکان بعضی از بازداشت شدگان به وسیله آشنایان و همسایگان به ورزشگاه یکی از مدارس منتقل شده بودند تا از آنها نگهداری شود.

کامالا هریس، از داوطلبان نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، این اقدام را نقض حقوق بشر عنوان کرده است.

جیسون کاکر، یک کشیش محلی در شهر جکسون بازداشت های گسترده در این ایالت را منزجر کننده خوانده است.

سخنگوی پلیس مهاجرات و گمرکات آمریکا به بی بی سی گفته است که به پرونده بازداشت شدگان بچه دار سریع تر رسیدگی شده و به آنها امکان داده شده با تماس تلفنی به وضعیت فرزندانشان رسیدگی کنند.

برایان کاکس همچنین گفته دو نفر از کارکنان وزارت امنیت داخلی آمریکا با مدارس کودکان بازداشت شدگان تماس گرفته اند تا تمهیدات لازم برای رسیدگی به این کودکان در نظر گرفته شود.

مقابله با مهاجران غیرقانونی از سیاست های محوری دولت دونالد ترامپ است و از زمان به روی کار آمدن او در ژانویه ۲۰۱۷، اقدامات پلیس مهاجرت و گمرکات شدت یافته است.