کره شمالی دو موشک دیگر به سمت دریای ژاپن شلیک کرد

دویچه وله
بنا بر گزارش‌ها کره شمالی بار دیگر در واکنش به رزمایش کره جنوبی و آمریکا دو موشک احتمالا کوتاه‌برد آزمایش کرد. این خبر را رسانه‌های کره جنوبی به نقل از مقامات نظامی این کشور منتشر کرده‌اند.

منابع خبری به نقل از رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی گزارش داده‌اند که کره شمالی بامداد شنبه دهم اوت (۱۹ مرداد) دو موشک جدید آزمایش کرده که در دریای شرق که به دریای ژاپن مشهور است فرود آمده‌اند.

به گزارش "تاگس شاو"، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان، این موشک‌ها از نزدیکی شهر هام‌هونگ در شرق کره شمالی پرتاب شده‌اند.

کره شمالی به تازگی دست‌کم چهار موشک دیگر آزمایش کرده که پرتاب دو تای آن روز سه‌شنبه و یک روز پس از آغاز رزمایش مشترک کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا انجام شده است.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی که شخصا بر آزمایش‌های موشکی روز سه‌شنبه نظارت می‌کرد هدف از این اقدام را "ارسال هشدارهای لازم" به رزمایش همسایه جنوبی و آمریکا عنوان کرده بود. این رزمایش هر سال برگزار می‌شود و پیونگ‌یانگ هر بار به آن واکنش نشان می‌دهد.

تاکنون درباره مشخصات فنی موشک‌های شلیک شده اخیر کره شمالی خبر موثقی منتشر نشده اما اغلب منابع گفته‌اند که این موشک‌ها کوتاه یا میان برد بوده‌اند.

رهبر کره شمالی در مذاکرات خود با رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ متعهد شده از آزمایش موشک‌های بالستیک و قاره‌پیما خودداری کند و ظاهرا تا کنون به این وعده پایبند بوده است.
دونالد ترامپ و کیم جونگ اون پس از دو ملاقات در سنگاپور و ویتنام برای بار سوم در مرز دو کره دیدار کردند

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون پس از دو ملاقات در سنگاپور و ویتنام برای بار سوم در مرز دو کره دیدار کردند

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نظامی کره‌ جنوبی می‌گوید دو موشک آزمایش شده جدید میان برد بوده‌اند و پس از طی حدود ۴۰۰ کیلومتر در دریا فرود آمدند.


"نامه زیبای" اون به ترامپ

مطابق این گزارش پرتاب موشک‌ها تنها چند ساعت پس از آن انجام شده که دونالد ترامپ در جمع خبرنگاران از دریافت "یک نامه بسیار زیبا" از کیم جونگ اون خبر داده بود.

ترامپ گفته احتمالا بار دیگر با رهبر کره شمالی ملاقات خواهد کرد. این دو سیاستمدار از سال گذشته تا کنون سه بار ملاقات کرده‌اند اما هنوز بر سر خلع سلاح اتمی کره شمالی به توافق نهایی نرسیده‌اند.

او می‌گوید کیم جونگ اون در نامه خود نوشته که از آزمایش‌های موشکی اخیر خشنود نیست اما این کار پاسخی به مانور نظامی مشترک سئول و واشنگتن است. رئیس جمهور آمریکا در ادامه افزود که او هم از برگزاری رزمایش مشترک خشنود نیست.

به گزارش رویترز دونالد ترامپ در برابر خبرنگاران تلاش کرد آزمایش‌های جدید موشکی کره شمالی را کم اهمیت جلوه دهد و گفته مسئله بر سر آزمایش سلاح هسته‌ای نبوده و موشک‌های شلیک شده کوتاه برد بوده و قادر به هدف قرار دادن خاک آمریکا نیستند.