خشونت خانگی در روسیه قانونی می شود

(تیتر از جنگ خبر)
ایرنا/ یورونیوز
دومای روسیه قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن کتک زدن تادیبی در دعواها و مشاجره های خانوادگی اگر منجر به آسیب بدنی یا نقص عضو نشود، از مجازات های کیفری حذف می شود.

به گزارش ایرنا، متن قانونی شدن کتک کاری در شور سوم و نهایی با 380 رای موافق و سه مخالف تصویب شد، ولی باید برای تبدیل به قانون در شورای فدراسیون (مجلس سنا) تصویب شود و سپس به امضای رئیس جمهوری روسیه برسد.

خبرگزاری روس بالت در این باره می نویسد:در قانون جدید، کتک زدن اعضای خانواده از فهرست مجازات های کیفری حذف و در مورد افرادی که مرتکب چنین جرایمی شوند، مجازات های غیرکیفری شامل جریمه نقدی اعمال خواهد شد.
البته مطابق این قانون، اگر کتک زدن افراد خانواده تکرار شود، مجازات کیفری خواهد داشت و قانون اجازه می دهد فرد کتک خورده با اثبات جرم به دادگاه مراجعه کند.

بر اساس قانون جدید، اگر نتیجه کتک کاری آثاری در بدن نداشته باشد، مجازات کیفری نخواهد داشت، اما اگر کتک خورده مجروح شود، طبق قانون فرد مجرم تحت پیگرد و تعقیب قرار می گیرد.


به گزارش شبکه تلویزیونی روسی «دوژد»، در جریان بررسی این لایجه قانونی در دومای روسیه بحث های داغی جریان داشت. از جمله یوری سینلشیکوف و تامارا پلتنوا از حزب کمونیست روسیه، تبصره ای پیشنهاد کردند که بر اساس آن کتک کاری کودکان، زنان باردار و افراد ناتوان (معلولان) جرم کیفری محسوب شود که رد شد.

ویاچسلاو والودین رئیس دومای روسیه پیشتر حمایت را از این قانون اعلام کرده و گفته بود، کتک کاری هایی که عواقب سنگین نداشته باشد، باید از مجازات های کیفری حذف شود.

وی افزود: نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد که بیشتر مردم از چنین قانونی حمایت می کنند و معتقدند که کتک کاری در خانواده که بدون پیامدهای سنگین باشد، نباید جرم کیفری محسوب شود.

رئیس دوما گفت: وقتی در مورد خانواده صحبت می کنیم، باید تمامی اقدام های لازم را برای تقویت و تحکیم ارکان و پایه های آن انجام بدهیم و از مداخله های بی مورد نیز جلوگیری شود.

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، توربیرن یاگلند دبیر کل شورای اروپا اخیرا پس از تصویب قانون حذف مجازات کیفری کتک کاری در خانواده ها در شور اول، در نامه ای به رئیس مجلس دومای روسیه و شورای فدراسیون در مورد این قانون و تاثیر و عواقب آن برای خانواده ها ابراز نگرانی کرد.

والودین ارسال این نامه از سوی دبیر کل شورای اروپا را فشار غیرقانونی بر دومای روسیه خواند.
...
حامیان این طرح در دوما، خصوصا نمایندگان حزب روسیه متحد، حزب ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری، که با ۳۸۵ رای موافق در برابر تنها دو رای مخالف این طرح را تصویب کردند، استدلال می کنند که با این طرح حقوق والدین را در تأدیب و تربیت فرزندان تامین می کنند و مانع دخالت دولت در امور خانواده می شوند.

اولگا باتالینا، از حزب روسیه متحد در دفاع از این طرح این گونه استدلال کرد که اگر دعوا و جدل در «وضعیت احساسی» صورت گرفت و طرفین «قصد صدمه زدن جدی به یکدیگر را نداشتند» در این صورت نیازی نیست که این موضوع به ادارات و دادگاه ها کشیده شود.

آلیونا پوپووا، از فعالان روس اما در برابر مجلس روسیه گفت: «دوما اشتباه مصیبت باری را مرتکب می شود چرا که پیش از این قربانیان به پلیس مراجعه نمی کردند و به آنان توصیه می شد که اگر او تو را می زند به معنای این است که دوستت دارد، یا تو مقصر هستی و یا سر و راز خانواده را به بیرون از خانه نکشان. با تصویب این طرح این قربانیان هستند که گناهکار شناخته شده و سرزنش خواهند شد.»
...
بر اساس گزارش سال ۲۰۱۰ میلادی سازمان ملل متحد هر سال حدود ۱۴ هزار زن در روسیه بدست شوهران و یا بستگان خود کشته می شوند.

سالانه هزاران نفر از زنان روس قربانی خشونت های خانوادگی می شوند و مراکزی هم در بعضی از شهرهای روسیه ازجمله مسکو برای حمایت از این دسته از زنان که مجبور به ترک خانه شده و سرپناهی ندارند تاسیس شده است که اکثرا تحت نظارت سازمان های اجتماعی خیریه، کلیسای ارتدوکس روس و با کمک های مردمی فعالیت می کنند.
...
سازمان دیدبان حقوق بشر از مجلس روسیه خواسته بود این طرح را تائید نکند. گروه های حقوق بشری و فعالان حقوق زنان از این طرح شدیدا انتقاد کرده‌اند.

منتقدان می گویند این قانون زنان و کودکان را بیشتر با خطر خشونت رو به رو می کند.

...