عقب‌نشینی بوریس جانسون در برابر تصمیم مربوط به تمدید مهلت برگزیت

دویچه وله
دولت بریتانیا با صدور اطلاعیه‌ای خبر از عقب‌نشینی بوریس جانسون در برابر تصمیم مجلس عوام پیرامون درخواست تعویق مهلت خروج بریتانیا از اتحایه اروپا داد. این در حالی است که گزینه اصلی و اول جانسون خروج قطعی بریتانیا در پایان مهلت کنونی، یعنی در روز ۳۱ اکتبر بوده است.
...
نخست‌وزیر بریتانیا در هر سه رای‌گیری اخیر ناگزیر تن به شکست داده است. موضوع تصمیم‌گیری در مورد مانع شدن از برگزیت بدون توافق اکنون به مجلس اعیان ارجاع داده شده است.

بوریس جانسون پس از شکست در مجلس عوام تلاش کرده بود تا با به درازا کشاندن بحث در مجلس اعیان، تصمیم‌گیری را به زمان پس از تعطیلات پارلمانی بکشاند. اما، دولت بریتانیا روز پنجشنبه ۱۴ شهریور (پنجم سپتامبر) با صدور اطلاعیه‌ای از موافقت خود با درخواست تمدید مهلت خروج از اتحادیه اروپا خبر داد.

بر اساس این تصمیم، هرگاه دولت بریتانیا تا پیش از پایان مهلت کنونی، ۳۱ اکتبر، با اتحادیه اروپا به توافق نرسد، از اتحادیه اروپا خواهد خواست تا مهلتی سه ماهه برای کسب توافق پیش بینی کند. به این ترتیب، مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا روز ۳۱ ژانویه سال آینده تمدید خواهد شد.تجدید انتخابات

برگزاری انتخابات پیش از موعد در بریتانیا الزامی است. دولت بریتانیا اکثریت خود را در پارلمان از دست داده‌است. اخراج حزبی آن دسته از نمایندگان محافظه‌کار که مخالف خروج بدون کسب توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا بودند، نیز موقعیت بوریس جانسون و دولت او را در پارلمان بیش از پیش تضعیف کرده است.

در پی عقب‌نشینی جانسون در مورد خواست نمایندگان در زمینه تمدید مهلت خروج بریتانیا، تمام تلاش رهبر حزب محافظه‌کاران بر کسب پیروزی در انتخابات آینده است.

نظرسنجی‌های صورت گرفته ظرف هفته‌های اخیر حکایت از تقویت موقعیت جانسون دارند. به این ترتیب، بوریس جانسون به آن امید بسته است که با کسب اکثریت در پارلمان، موضوع برگزیت را سهل‌تر دنبال کند. این در حالی است که نمایندگان با خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت کرده‌اند.


استعفای برادر جانسون

در این بین، جو جانسون، برادر بوریس جانسون نیز اعلام استعفا کرده است. جو جانسون یکی از نمایندگان حزب محافظه‌کار در پارلمان بریتانیا بود و در کابینه دولت‌های محافظه‌کار و از جمله در دولت برادر خود، بوریس جانسون، نیز فعالیت داشت.

جو جانسون با انتشار یک پست توییتری اعلام کرده است که بر سر دوراهی انتخاب بین مصالح ملی بریتانیا و تعهدات خانوادگی خود به برادرش گرفتار شده و چاره را در کناره‌گیری از مقام خود دیده است.

جو جانسون در پیام توییتری خود به ۹ سال خدمت در مقام وزارت در سه کابینه اشاره کرده و گفته است که چون قادر به حل تعارض بین تعهدات خانوادگی و مصالح ملی نبوده از مقام خود به عنوان نماینده پارلمان و همچنین مقام خود در کابینه برادرش کناره‌گیری می‌کند.

استعفای جو جانسون نه تنها بار دیگر موقعیت بوریس جانسون در پارلمان این کشور را دشوارتر می‌کند، بلکه می‌تواند تاثیری منفی بر محبوبیت او در بین رای‌دهندگان داشته باشد.