کنگره آمریکا خواستار دریافت جزئیات توافق صلح با طالبان از خلیل زاد شد

بی بی سی
کنگره آمریکا از زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه این کشور برای صلح افغانستان خواستار ارایه جزئیات توافق با طالبان شده است.

الیوت اینگل، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا در نامه‌ای از آقای خلیلزاد خواسته است تا با حضور در جلسه علنی این کمیته، جزئیات توافق با طالبان را در اختیار کنگره و مردم آمریکا قرار دهد. حزب دموکرات - حزب مخالف رئیس جمهوری - دارای اکثریت در مجلس نمایندگان است.

در این نامه آمده است که کنگره می‌خواهد مطمئن شود که آمریکا توافق صلح را در افغانستان امضا می کند نه توافقی‌ برای عقب‌نشینی از آن کشور.

او گفته است که اگر آقای خلیلزاد برای ارایه معلومات در مورد توافق صلح با طالبان حاضر نشود او را رسما احضار خواهد کرد.

آقای اینگل در نامه خود گفته است: "من می‌خواهم صراحتا بگویم که حضور شما در این جلسه را اختیاری نمی‌‍‌دانم. حضور شما در این کمیته در یک محیط آزاد برای توانایی ما در ایفای مسئولیت‌های نظارتی خود الزامی است."

براساس این نامه، پیش از این نیز کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان دوبار از آقای خلیلزاد برای حضور در این نشست دعوت کرد اما او در هیچ یک از این نشست‌ها حضور نیافته است.


سفر اعلام نشده غنی به واشنگتن

در همین حال منابعی از ارگ ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که قرار است اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان فردا، شنبه ۱۶ سنبله/مهر عازم آمریکا شود و با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور دیدار کند.

این منابع گفته‌اند که دو طرف در مورد توافق صلح با گروه طالبان و روند انتخابات افغانستان گفت‌وگو خواهند کرد.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان پس از پایان دور نهم مذاکرات با گروه طالبان اعلام کرد که در آستانه توافق با طالبان است، توافقی که به گفته او "خشونت را کاهش داده و راه را برای افغان‌ها خواهد گشود تا برای مذاکرات در مورد یک صلح با عزت و پایدار و یک افغانستان متحد و با اقتدار که ایالات متحده، متحدینش و هیچ کشور دیگری را تهدید نکند، با هم بنشینند".

آقای خلیلزاد پس از آخرین دور مذاکرات با نمایندگان طالبان در قطر، به کابل رفته و در مصاحبه با شبکه تلویزیونی طلوع‌نیوز گفت که هیأت آمریکایی و طالبان در اصول به توافق نهایی رسیده‌اند ولی این توافقنامه برای اجرایی شدن باید توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، تایید شود.

بر اساس گزارش های منتشر شده، در صورت موافقت آقای ترامپ با مفاد توافق نامه، حدود ۵۴۰۰ نظامی آمریکایی از افغانستان خارج خواهند شد و پنج پایگاه این کشور هم برچیده خواهد شد.

همچنین گروه طالبان خواهان امضای توافق نامه به وسیله مایک پومپئو به عنوان نماینده آمریکاست. اما چند روز قبل مجله تایم نیز در گزارشی اختصاصی و به نقل از منابع مطلع در آمریکا، اروپا و افغانستان از عدم تمایل مایک پومپئو، وزیر امورخارجه ایالات متحده به امضای توافق صلح با طالبان خبر داد. به نوشته تایم، از جمله دلایل بی‌علاقگی آقای پومپئو به امضای این توافقنامه خطر فراوان به هم خوردن وعدم پایبندی طالبان به آن است.

دو روز قبل نیز ۹ دیپلمات ارشد آمریکایی در بیانیه مشترک نسبت به خروج شتابزده از افغانستان هشدار دادند. آنان گفتند که خروج شتابزده نیروهای آمریکا از افغانستان، این کشور را به "جنگ داخلی تمام عیار" می‌کشاند.

این بیانیه درست زمانی نشر می‌شود که توافقنامه آمریکا و طالبان نهایی شده و قراراست که بزودی توسط دو طرف امضا شود.

در بیانیه مشترک این سفیران آمده که خروج کامل نیروهای آمریکایی پیش از آنکه دولت افغانستان با طالبان به توافق "صلح واقعی" دست یابند، این کشور را به "جنگ داخلی تمام عیار" می‌کشاند.