یک دیپلمات باسابقه آلمانی رئیس جدید اینستکس شد

دویچه وله
نهاد سازوکار حمایت از مبادلات تجاری با ایران (اینستکس)، میشائیل بوک دیپلمات سابق آلمانی را به عنوان رییس این نهاد برگزید. این دومین رییسی است که برای اینستکس در نظر گرفته شده است.
میشائیل بوک، دیپلمات باسابقه آلمانی به عنوان دومین رییس اینستکس انتخاب شد. نشریه آلمانی اشپیگل آنلاین این خبر را روز پنج‌شنبه ۱۴ شهریور (۵ سپتامبر) به نقل از منابع خبری اختصاصی خود منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش، وزارت امور خارجه آلمان ظرف روزهای گذشته در گفت‌وگو با سایر شرکای اروپایی این تصمیم را اتخاذ کرده است.

میشائیل بوک، سومین فردی است که برای ریاست اینستکس معرفی می‌شود. اولین مدیر معرفی‌شده برای این نهاد مالی، "پر فیشر" مدیر سابق کومرتس‌بانک آلمان بود. او اما چند ماه کناره‌گیری کرد.


قرار بود جای او را "برند اربل"، دیپلمات آلمانی و سفیر سابق این کشور در ایران بگیرد، اما اربل پیش از آنکه رسما در این سمت قرار گیرد، از مقامش کناره‌گیری کرد. سخنگوی وزارت خارجه آلمان علت امتناع برند اربل از پذیرفتن ریاست اینستکس را "دلایل شخصی" اعلام کرد، اما سایر منابع از علل دیگری سخن گفته‌اند.

روزنامه بیلد چاپ آلمان مصاحبه‌ای از اربل را با یک پلاتفرم مشهور در یوتیوب پیدا کرد که در آن اربل اظهارات یهودی ستیزانه مطرح می‌کند. روزنامه بیلد، سخنان اربل را دارای مضمون آشکار ضدیهودی دانست و این سخنان را با تبلیغات جاری در مورد "قدرت خارق‌العاده لابی یهودیان" در آمریکا و سراسر جهان و "بهره‌برداری یهودیان از جنایات نازی‌ها" همخوان دانست.اربل در بخشی از سخنانش "مداخلات غرب" را عامل اصلی وضعیت فاجعه‌بار خاورمیانه دانسته و از بیشتر مواضع جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی دفاع کرده بود.

وزارت خارجه آلمان در پاسخ به پرسش بیلد درباره این مصاحبه تنها اظهار شگفتی کرد و چند روز بعد هم اعلام کرد که تحقیقات لازم درباره گذشته این فرد صورت نگرفته بوده است.