پمپئو: طی چند هفته آینده جزئیات طرح صلح خاورمیانه اعلام خواهد شد

العربیه
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه اعلام کرد که او بر این باور است دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا طی چند هفته آینده جزئیات طرح صلحی که برای مدتها میان فلسطینیان و اسرائیل به تاخیر افتاده است را اعلام خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها پمپئو در سخنرانی‌‌ای که در دانشگاه کانزاس ایراد کرد، گفت:« بر این باورم که ما چشماندازمان(درباره صلح در خاورمیانه) را طی هفته‌های آینده اعلام خواهیم کرد».

از سویی جیسون گرینبلات، فرستاده آمریکا به خاورمیانه یک هفته قبل گفته بود که ایالات متحده آمریکا بخش سیاسی طرح صلح میان اسرائیل و فلسطینیان را تنها پس از برگزاری انتخابات 17 سپتامبر اسرائیل، اعلام خواهد کرد.

گرینبلات در حساب کاربری خود بر شبکه اجتماعی «توئیتر» نوشت:«تصمیم گرفتیم که چشمانداز صلح (یا بخشهایی از آن را» تا زمان برگزاری انتخابات در اسرائیل منتشر نکنیم»

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشتر گفته بود تا قبل از برگزاری انتخابات در اسرائیل (جزئیات) طرح صلح میان فلسطینیان و اسرائیل اعلام خواهد شد.

گرینبلات در جلسه شورای امنیت درباره اوضاع در فلسطین تاکید کرد که « طرح صلح آمریکا موضوع پوشیدهای نیست بلکه جزئیات آن به طور کافی در ازای عقب‌نشینی‌های ضروری اعلام خواهد شد».

گرینبلات در بخش دیگری از سخنان خود در جلسه شورای امنیت «از فلسطینیان خواست تا با طرح صلحی که هنوز از (جزئیات) آن مطلع نیستند، مخالفت نکنند».

جیسون گرینبلات، مشاور ویژه ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که ماموریت تهیه طرح صلح برای پایان دادن به نزاع میان اسرائیل و فلسطینیان را بر عهده دارد پنجشنبه 5 سپتامبر 2019 از سمت خود استعفا داد.