اختلاف ریاست جمهوری و وزارت خارجه افغانستان در واکنش به سفر هیأت طالبان به پاکستان

بی بی سی
صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به سفر هیأت طالبان به پاکستان گفته که نظر سخنگوی وزارت خارجه افغانستان درباره صلح یک "نظر شخصی" است.

او در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که سخنان اخیر سخنگوی وزارت خارجه افغانستان درباره دیدار طالبان و روند صلح منعکس کننده نظر دولت افغانستان نیست و این یک ابراز نظر شخصی است.

صبغت احمدی، سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان گفته که نظر او نظر رسمی وزارت خارجه افغانستان است و او فقط منعکس‌دهنده نظر رسمی وزارت است.

او روز گذشته (جمعه، ۱۲میزان/مهر) به تلویزیون خصوصی طلوع‌نیوز گفته بود "صلح از اولویت‌ها و نیاز مردم افغانستان، ما باید یک روز به صلح برسیم."

او در ادامه تاکید کرده بود که کابل از تلاش هر کشوری استقبال می‌کند و امیدوار است که پاکستان برای کشاندن طالبان به پای میز مذاکره با دولت افغانستان رو راست و عملی کار کند.

در روزهای گذشته یک هیأت طالبان به رهبری ملاعبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر به اسلام آباد سفر کرده و مقام‌های پاکستانی هم ازاین هیات استقبال گرم کردند.

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به این سفر قبلا گفته بود:" میزبانی از گروهی که هنوز دست به خشونت می‌زند، خلاف تمام اصول روابط میان کشورها است".

آقای صدیقی گفته بود که این نشست‌ها کمکی به روند صلح افغانستان نمی‌کند و او اضافه کرده بود:"پروسه (روند) صلح تنها وقتی می‌تواند نتیجه داشته باشد که مالکیت و رهبری آن به دست دولت افغانستان باشد. هنوز هم تعهدی در گروه طالبان نسبت به صلح نمی‌بینیم."


اختلاف ارگ و وزارت خارجه

وزارت خارجه افغانستان توسط صلاح الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان اداره می‌شود. این حزب در انتخابات ریاست جمهوری امسال عبدالله عبدالله را در مقابل محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نامزد کرد.

تنش میان ارگ ریاست جمهوری افغانستان و وزارت خارجه افغانستان در سال‌های اخیر بارها خبرساز شده است. در روزهای اخیر این وزارت اعتراض کرد که وزارت خارجه از فرستادن هیأت افغانستان به مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطلع نبوده و به گفته این نهاد" افغانستان ضعیف‌ترین" حضور را در سال‌های اخیر در نشست مجمع عمومی سازمان ملل داشته است.

در نشست اخیر سازمان ملل، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان هیأت افغانستان را رهبری می‌کرد که از افراد نزدیک به آقای غنی است.

آقای ربانی در سال ۱۳۹۵ توسط مجلس استیضاح و مجلس به دلیل آنچه که عدم مصرف بودجه توسط این وزارت خوانده شده بود، نمایندگان به او رای عدم اعتماد دادند ولی آقای غنی دوباره او را به عنوان سرپرست وزارت خارجه افغانستان معرفی و تاکنون دراین سمت باقی مانده است.

قبل از این نیز آقای غنی ناهید ایثار را به عنوان معاون اداری وزارت خارجه معرفی کرده بود که با مخالفت ریاست اجرایی افغانستان او حدود پنج ماه به دفتر راه نیافت و بعد از پنج ماه موفق شد که پستش را اشغال کند.

در اسد/مرداد ماه امسال نیز کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری افغانستان (میک) با نشر گزارشی مدعی شد که روند استخدام و اعزام کارمندان وزارت امور خارجه این کشور به خارج به گونه شفاف صورت نمی‌گیرد.

اما وزارت خارجه افغانستان، اطلاعات گزارش میک را "ناقص، جانبدارانه، سیاسی و غرض‌آلود" خواند و گفته بود اصلاحاتی که در چند سال گذشته در این وزارتخانه ایجاد شده، در گزارش میک نادیده گرفته شده است.

آقای غنی بعد از نشر این گزارش میک فرمان بررسی وزارت خارجه را داد ولی عبدالله عبدالله مانع اجرای این فرمان شد.

در اسد امسال نیز تنش میان کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی (غیر نظامی) که توسط افراد نزدیک به آقای غنی اداره می‌شود و وزارت خارجه افغانستان بالا گرفت.

کمیسیون اصلاحات اداری مدعی بود که وزارت خارجه افغانستان برای ایجاد اصلاحات همکاری نمی‌کند، اما وزارت خارجه اعلام کرد که از آغاز حکومت وحدت ملی این وزارت "گام‌های تأثیرگذاری برای اصلاحات کادری" در این وزارت برداشته و از هر اقدام اصلاحی در چارچوب قانون استقبال کرده و آن را اجرا کرده است.