کره شمالی از توقف مذاکرات با آمریکا خبر داد

رادیوفردا
رئیس تیم مذاکره کننده کره‌شمالی شنبه ۱۳ مهرماه از قطع مذاکرات کارشناسی بین آمریکا و پیونگ یانگ در سوئد خبر داده است.

کیم میونگ گیل، مذاکره کننده ارشد کره‌شمالی «انعطاف ناپذیری» مذاکره کنندگان آمریکایی را دلیل توقف مذاکره دانست و گفت، آنها حاضر نبودند «از نظر و نگرش قدیمی خود» دست بردارند.

کیم میونگ گیل به خبرنگاران در خارج از سفارت کره شمالی گفت: مذاکرات انتظار ما را برآورده نکرد و سرانجام متوقف شد.

در همین حال، وزارت امور خارجه آمریکا به اظهارات مذاکره کننده ارشد کره شمالی واکنش نشان داده و گفته است، این اظهارنظرها بیانگر «محتوا یا فضای حاکم» بر بیش از هشت مذاكره نیست.

وزارت خارجه آمریکا همچنین می گوید، واشینگتن دعوت سوئد را جهت ادامه مذاکرات با پیونگ یانگ در این کشور در دو هفته دیگر پذیرفته است.

مورگن اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است: هیات ایالات متحده ایده‌های خلاقانه‌ای را مطرح و مذاکرات خوبی با هیات کره شمالی داشت.

خانم اورتگاس اضافه کرده است، آمریکا و کره شمالی نمی‌تواند به تنهایی طی یک روز مذاکره در شنبه بر تمامی میراث ۷۰ ساله جنگ و دشمنی فایق آیند. اینها مسائل اساسی هستند و پرداختن به آنها نیازمند تعهد جدی از سوی دو کشور است. ایالات متحده چنین تعهدی را دارد.

از سوی دیگر مذاکره کننده ارشد کره‌شمالی گفته است، طرف آمریکایی با طرح موضوعاتی مانند رویکرد انعطاف پذیر، روش جدید و راه حل‌های خلاقانه انتظارات را بالا برد، اما آنها ما را بسیار ناامید کردند و با مطرح نکردن هیچ طرح تازه‌ای شور و اشتیاق ما را برای مذاکرات از بین بردند.

شبکه سوئدی «تی وی ۴» هم گزارش داده است که استفان بیگون، مذاکره کننده ارشد آمریکایی به سفارتخانه این كشور در مركز استكهلم برگشته است.

وزارت خارجه سوئد هم از ارائه هرگونه توضیحی در خصوص این مذاکرات خودداری کرده است.

نخستین روز از مذاکرات کارشناسی هیات آمریکایی و کره شمالی در یک مرکزی در حومه استکهلم برگزار شد.

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبران آمریکا و کره شمالی در اولین نشست خود در تیرماه سال گذاشته ضمن تاکید بر ضرورت تقویت مناسبات٬ گفته بودند در راستای عاری سازی شبه‌جزیره کره از سلاح‌های اتمی تلاش خواهند کرد.