مخالفت شدید با سیاست ترامپ درباره عقب‌نشینی از شمال سوریه

دویچه وله
اعلام خروج نیروهای نظامی آمریکا از راس العین و تل ابیض واکنش‌ها و انتقادهای شدیدی در پی داشته است. انتقادهایی که تنها به سیاستمداران حزب دموکرات محدود نمی‌شود. ترامپ ناگزیر به تجدید نظر و تغییر رویکرد خود شده است.

تهدید به ویران کردن اقتصاد ترکیه واکنش ترامپ به موج گسترده انتقادهایی است که پس از اعلام خروج نیروهای نظامی آمریکا از شمال سوریه از سوی سیاستمداران و رسانه‌های آمریکا مطرح شده بود.

حتی شماری از نمایندگان حزب جمهوریخواه آمریکا نیز پس از اعلام این سیاست از سوی کاخ سفید لب به انتقاد گشوده و تغییر یکباره سیاست آمریکا در سوریه را فاجعه بار خوانده‌اند.

به گزارش رویترز، یکی از مقامات ارشد کاخ سفید پس از گسترش انتقادها علیه سیاست خروج نیروهای آمریکا از سوریه، اعلام کرده است که این کشور طرحی برای خروج نیروهای خود از سوریه ندارد و موضوع تنها بر سر خروج حداکثر ۵۰ سرباز از مناطق مرزی سوریه با ترکیه بوده است.

این در حالی است که ترامپ در پست توییتری پیشین خود از خروج نیروهای آمریکا از سوریه سخن گفته بود و مدعی شده بود که زمان پا پس کشیدن از "جنگ‌های مسخره" و بازگرداندن سربازان آمریکا به زادگاهشان فرا رسیده است.


تهدید به ویران کردن اقتصاد ترکیه

پس از این انتقادها ترامپ با انتشار چند پست توییتری و همچنین با اعزام برخی از مسئولان دولت خود تلاش کرده تا سیاست خود را درباره بحران سوریه تعدیل کند.

ترامپ حتی دولت ترکیه را تهدید کرده است که در صورت اقدام ترکیه به یک حمله گسترده به سوریه، او اقتصاد ترکیه را ویران خواهد کرد.

از سوی دیگر مقامات دولت آمریکا اعلام می‌کنند که این موضوع تنها محدود به تعداد کمی از سربازان آمریکایی مستقر در خاک سوریه می‌شود و خروج آمریکا از این منطقه به معنایی دادن "چراغ سبز" به ترکیه برای انجام عملیات نظامی علیه کردها در شمال و شرق سوریه نیست.


یک سیاست غیرمسئولانه و فاجعه‌بار

لیندسی گراهام یکی از سناتورهای متنفذ حزب جمهوریخواه و یکی از حامیان اصلی دونالد ترامپ نیز از جمله کسانی است که از سیاست عقب نشینی آمریکا از شمال سوریه به شدت انتقاد کرده است.

لیندسی گراهام این سیاست را غیرمسئولانه خوانده و گفته است که اجرای چنین سیاستی می‌تواند برای سیاست خارجی آمریکا فاجعه‌بار باشد.

این سناتور حزب جمهوریخواه بر این باور است که اجرای چنین سیاستی در عمل به سود جمهوری اسلامی ایران، به سود بشار اسد و همچنین به سود "دولت اسلامی" (داعش) تمام خواهد شد.

میتچ مک‌کونل، رهبر نمایندگان جمهوریخواه در سنای آمریکا نیز اجرای چنین سیاستی را خدمت به ایران، روسیه، بشار اسد و داعش دانسته است.

در این میان نیکی هیلی سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل به منتقدان تصمیمی ترامپ پیوسته است. هیلی در یک پست توییتری بر لزوم پشتیبانی از متحدان آمریکا تاکید کرده و گفته است که تنها در چنین حالتی است که می‌توان از متحدان انتظار حمایت و پشتیبانی داشت.

اشاره هیلی به همکاری کردها با نیروهای تحت فرماندهی آمریکا در نبرد علیه داعش در سوریه است.

هیلی نوشته است کردها در مبارزه با داعش نقش مهمی ایفا کرده‌اند و اکنون خطایی بزرگ خواهد بود که آمریکا مانع از کشتار آن‌ها نشود.