امتناع رسمی کاخ سفید از همکاری با کنگره درباره پرونده اوکراین

دویچه وله
کاخ سفید با انتشار یک نامه هشت صفحه‌ای تحقیقات ناظر بر استیضاح ترامپ را یک "تئاتر سیاسی" نامید. در این نامه تصریح شده است که مقامات دولت آمریکا از همکاری با کنگره این کشور در ارتباط با ماجرای اوکراین اجتناب می‌ورزند.

عدم همکاری دونالد ترامپ و کاخ سفید با نمایندگان کنگره آمریکا پدیده تازه‌ای نیست. اما آنچه تازگی دارد، سطح امتناع از همکاری با قوه مقننه است. پیش از آن نیز، دونالد ترامپ در ارتباط با دو پرونده دیگر، یکی تماس‌های تیم انتخاباتی او با مقامات روسیه و همچنین در ارتباط با حساب‌های مالیاتی خود از همکاری با کنگره سر باز زده بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه ۱۷ مهر (نهم اکتبر) با انتشار گزارشی از واشنگتن خبر مربوط به نامه رسمی کاخ سفید به نمایندگان ارشد حزب دموکرات در مجلس نمایندگان را رسانه‌ای کرده است.

در این نامه هشت صفحه‌ای که شامگاه سه شنبه هشتم اکتبر منتشر شده است، تحقیقات ناظر بر طرح استیضاح دونالد ترامپ اقدامی با "انگیزه‌های سیاسی" ارزیابی شده و از آن به عنوان "تئاتر سیاسی" یاد شده است.

در این نامه تصریح شده است که تلاش نمایندگان دموکرات از به راه انداختن چنین کارزاری آسیب رساندن به حیثیت رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات سال ۲۰۲۰ بوده است.

کاخ سفید با انتشار این نامه رسما اعلام کرده است که از همکاری با نمایندگان کنگره در ارتباط با ماجرای اوکراین در هر سطحی خودداری می‌کند.


ترامپ و قانون

نامه کاخ سفید با اعتراض شدید نمایندگان دموکرات روبه‌رو شده است. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار یک پست توییتری رسما اعلام کرده است که رئیس جمهور آمریکا بر فراز قانون قرار ندارد.

آدام شیف، رئیس کارگروه اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا از حزب دموکرات نیز گفته است که عدم همکاری دولت ترامپ با تحقیقات مربوط به پرونده اوکراین دلیل و مدرک دیگری برای صحت داشتن اتهام سوء استفاده ترامپ از اختیارات و قدرت خود است.

عدم همکاری دولت ترامپ با کنگره بر سر پرونده اوکراین با عدم حضور گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا آغاز شد.

سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا به عنوان یکی از افراد مطلع در پرونده اوکراین برای پاسخ به پرسش نمایندگان به کنگره دعوت شده بود. گوردون ساندلند از حضور در جلسه پاسخگویی اجتناب ورزید.

نمایندگان دموکرات تهدید کرده‌اند که علیه کسانی که در کار تحقیقات قوه مقننه در ارتباط با پرونده اوکراین کارشکنی کنند، به لحاظ حقوقی اقدام خواهد شد.

در نامه کاخ سفید آمده است که تهدید به مجازات نیز نمی‌تواند آن‌ها را وادار به حضور در کنگره و شرکت در این "تئاتر سیاسی" کند.

پرونده اوکراین مربوط به تماس تلفنی روز ۲۵ ژوئیه دونالد ترامپ با همتای اوکراینی خود، ولودیمیر زلنسکی است. ترامپ در این تماس تلفنی پرداخت کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری به اوکراین را منوط به همکاری زلنسکی در پرونده تحقیقات پیرامون فساد مالی هانتر بایدن کرده بود.

هانتر بایدن، پسر جو بایدن رقیب اصلی انتخاباتی ترامپ در انتخابات سال ۲۰۲۰ آمریکا است. هدف از چنین اقدامی آسیب رساندن به حیثیت بایدن بوده است. تا کنون دو مامور سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا درباره تماس تلفنی یاد شده اطلاع‌رسانی کرده‌اند.