باج دهی به داعش؛ شرکت فرانسوی - سوئیسی از اتهام مشارکت در جنایت علیه بشریت تبرئه شد

(تیتر از جنگ خبر)
یورونیوز
یک دادگاه تجدیدنظرِ فرانسه، برای شرکت فرانسوی-سوئیسی لافارژ در اتهام «مشارکت در جنایت علیه بشریت» در سوریه قرار منع تعقیب صادر کرد. با این حال لافارژ همچنان با اتهام «تأمین مالی تروریسم» روبرو است.

در ماه ژوئن سال گذشته فعالیت‌ شرکت لافارژ، غول فرانسوی- سوئیسی تولیدکننده سیمان و مصالح ساختمانی برای اتهام «مشارکت در جنایت علیه بشریت» رسما تحت تعقیب قرار گرفته بود.

روزنامه فرانسوی لوموند در گزارشی که در تابستان ۲۰۱۶ در این زمینه منتشر کرده بود، نوشت که شرکت لافارژ در یک بازه زمانی بیشتر از یک سال، یعنی از بهار ۲۰۱۳ تا زمان تعطیلی کارخانه سوریه در سپتامبر ۲۰۱۴، «به‌صورت غیرقانونی» به داعش پول داده است.

شرکت لافارژ صاحب یک کارخانه سیمان سازی در جلبیه در شمال سوریه بود. این منطقه برای مدتی تحت کنترل نیروهای گروه داعش قرار داشت.

مدیر سابق بخش ایمنی شرکت لافارژ در جریان بازپرسی‌های قضایی خود تاکید کرده بود که مقامات فرانسوی را در جریان توافقات مالی شرکت لافارژ با گروه‌های مختلف در سوریه قرار داده بود.

شرکت لافارژ که متخصص تولید و عرضه چهار محصول سیمان، سنگدانه، بتن و گچ است، با ادغام گروه سوئیسی «هولسیم» از آوریل ۲۰۱۴ به بزرگترین شرکت سیمان سازی جهان بدل شد.