پسر دونالد ترامپ هویت فرد افشاگر پرونده اوکراین را منتشر کرده است

دویچه وله
تلاش‌ مقامات امنیتی بر حفظ هویت فردی بوده که پرده از ماجرای اوکراین و تماس تلفنی دونالد ترامپ و ولودیمیر زلنسکی برگرفته است. اکنون گفته می‌شود که پسر دونالد ترامپ با انتشار یک پست توییتری هویت این فرد را فاش کرده است.

نام و هویت فردی که برای نخستین بار تماس تلفنی دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا با همتای اوکراینی خود، ولودیمیر زلنسکی را به اطلاع مقامات امنیتی و نمایندگان کنگره آمریکا رساند، فاش شده است.

خبرگزاری آلمان با انتشار گزارشی از واشنگتن خبر از انتشار هویت فرد افشاگر پرونده اوکراین توسط پسر دونالد ترامپ داده است.

پسر دونالد ترامپ با انتشار یک پست توییتری اقدام به بازنشر گزارشی کرده است که از سوی سایت راستگرای "برایتبارت نیوز" منتشر شده بود. در آن گزارش هویت و نام فردی که احتمالا در اطلاع‌رسانی پیرامون مضمون تماس تلفنی ترامپ و زلنسکی نقش داشته، فاش شده است.

وکیلان این فرد که گفته می‌شود از ماموران سازمان سیا بوده، روز چهارشنبه ۱۵ آبان (ششم نوامبر) نسبت به عواقب چنین کاری هشدار داده بودند. آن‌ها گفته‌اند که فاش شدن نام و هویت این فرد می‌تواند امنیت جانی او را به مخاطره انداخته و برای خانواده‌او دردسر ساز گردد.


گمانه‌زنی‌ها درباره هویت فرد افشاگر

ظرف هفته‌های گذشته، در رسانه‌های آمریکا درباره هویت احتمالی فرد افشاگر در پرونده اوکراین گمانه‌زنی‌های صورت گرفته بود. گفته می‌شود که این فرد یکی از همکاران سازمان سیا است.

وکیلان این فرد افشاگر انتشار نام و هویت این فرد از سوی ترامپ را تلاش برای منحرف کردن اذهان عمومی نسبت به مضمون گزارشی دانسته‌اند که زمینه‌ساز پرونده اوکراین بوده است.

آن‌ها گفته‌اند «چنین امری نمی‌تواند رئيس جمهوری آمریکا را از پاسخگویی پیرامون اتهامات جدی که صحت‌شان در اساس تایید شده است، معاف کند.»

پرونده اوکراین به تماس تلفنی روز ۲۵ ماه ژوئیه ترامپ و ولودیمیر زلنسکی، رئيس جمهوری اوکراین مربوط می‌شود. در این تماس تلفنی، ترامپ از همتای اوکراینی خود خواسته است که با اعلام یک پرونده قضایی علیه هانتر بایدن، پسر جو بایدن، به حیثیت رقیب اصلی خود در انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری آمریکا آسیب برساند.

گفته می‌شود که ترامپ پرداخت کمک‌های نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری به اوکراین را مشروط به همکاری زلنسکی با رودی جولیانی، وکیل خود در ارتباط با پرونده هانتر بایدن کرده است.

افزون بر آن "واشنگتن پست" از سرپیچی ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکا از خواست دونالد ترامپ خبر داده است. گفته می‌شود که ترامپ از ویلیام بار خواسته است تا در یک کنفرانس مطبوعاتی از او در ارتباط با پرونده اوکراین رفع مسئولیت کند.

قرار بر آن بوده که ویلیام بار در این کنفرانس مطبوعاتی مدعی شود که ترامپ در ارتباط با اوکراین قانون‌شکنی نکرده است. اما ویلیام بار از پذیرش انجام چنین کاری سر باز زده است.