اعلام استعفای نخست وزیر عراق یک روز پس از مرگ ۴۵ معترض

رادیو فردا
دو ماه بعد از آغاز اعتراضات مردم عراق که تاکنون ۴۰۰ کشته بر جای گذاشته است، آیت‌الله سیستانی، مرجع تقلید شیعه، از مجلس این کشور خواست تا حمایت از دولت را متوقف کند.

ساعتی پس از انتشار این پیام که در خطبه‌های نماز جمعه قرائت شد،‌ نخست وزیر عراق خبر داد که از قدرت کناره‌گیری می‌کند.

در بیانیه نخست وزیری عراق آمده است که عادل عبدالمهدی در پاسخ به خواسته تازه آیت‌الله سیستانی استعفای خود را به مجلس تقدیم خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، زمان دقیق استعفا در این بیانیه مشخص نشده است.

مقتدی صدر از روحانیان پرنفوذ عراق نیز روز گذشته از دولت عراق خواسته بود استعفا دهد، وگرنه «عراق از دست خواهد رفت».

اعتراضات عراق از ابتدای ماه گذشته میلادی با شعارهایی علیه فساد، بیکاری، ناکارآمدی دولت و نفوذ ایران در عراق و استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر کشور آغاز شد، اما بعضی گزارش‌ها حاکی از آن است که وی بعد از دیدار با مقامات ارشد سپاه قدس ایران اعلام کرد استعفا نخواهد داد و سرکوب گسترده معترضان آغاز شد.

پیام تازه مرجع تقلید شیعه دو روز پس از آن منتشر شد که چهارشنبه هفته جاری معترضان به کنسولگری ایران در نجف، شهری که آیت‌الله سیستانی ساکن آن است، حمله کردند و آن را به آتش کشیدند.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی اعتراضات عراق را «توطئه خارجی» نامیده و ایران از دولت عراق خواسته با مهاجمان به کنسولگری این کشور در نجف «قاطعانه برخورد کند».