اردوغان: رئیس جمهور فرانسه مرگ مغزی خود را بررسی کند

دویچه وله
رئیس جمهور ترکیه خطاب به همتای فرانسوی خود گفت مکرون "مرگ مغزی خود را بررسی کند". فرانسه سفیر ترکیه در پاریس را به دلیل اظهارات اردوغان احضار کرد. قرار است اردوغان و مکرون در نشست هفته آینده ناتو در لندن شرکت کنند.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز جمعه هشتم آذر (۲۹ نوامبر) در سخنرانی خود در دانشگاه مرمره از همتای فرانسوی خود امانوئل مکرون به شدت انتقاد کرد و از او خواست تا "مرگ مغزی" خود را بررسی کند.


اردوغان خطاب به مکرون تاکید کرد: «مکرون از مرگ مغزی ناتو خبر داد. مکرون عزیز، ابتدا مغز خود را بررسی کن، زیرا این‌گونه اظهارات فقط برای کسانی مانند تو مناسب است که دچار مرگ مغزی شده‌اند.»

او در ادامه خطاب به مکرون گفت که فرانسه اول باید وظایف و تعهدات خود در قبال ناتو را انجام دهد.

اردوغان این سخنان را در واکنش به اظهارات مکرون بیان کرده است که در مصاحبه‌ با نشریه "اکونومیست" از وضعیت کنونی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) انتقاد کرده بود. او در این مصاحبه گفت: «آنچه ما امروز شاهد آن هستیم، مرگ مغزی ناتو است.»

مکرون در این مصاحبه از ترکیه هم انتقاد کرده بود که به عنوان عضو ناتو عملکردی "هماهنگ‌نشده و تهاجم‌جویانه" از خود نشان داده است.

سخنان تند مکرون و استفاده از "واژه‌های تند" او درباره ناتو سبب انتقاد برخی از سران این پیمان شد. استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، در واکنش به سخنان مکرون درباره "مرگ مغزی ناتو" گفت که با ارزیابی‌های مکرون موافق نیست. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز درباره انتقادهای مکرون گفت: «چنین حمله‌ای ضرورت ندارد، حتی اگر ما مشکلاتی داشته باشیم و حتی اگر مجبور باشیم پس از بحث و جدل با هم به تفاهم برسیم.»

رئیس جمهور ترکیه در واکنش به انتقادات مکرون از عملیات ارتش ترکیه در سوریه گفت که "فرانسه به هیچ عنوان صلاحیت و حق حضور در سوریه را ندارد".