ترامپ در جلسه تحقیقات استیضاح شرکت نمی‌کند

دویچه وله
ترامپ باید بین دو گزینه شرکت در جلسه تحقیقات استیضاح یا پایان دادن به اعتراض علیه این تحقیقات یکی را برمی‌گزید. کاخ سفید با ارسال نامه‌ای اعلام کرده که دونالد ترامپ و وکیل او در جلسه تحقیقات استیضاح شرکت نمی‌کنند.

پت سیپولون، مشاور حقوقی دونالد ترامپ با ارسال نامه‌ای به سرپرست کارگروه قضایی مجلس نمایندگان، جرولد نادلر، اعلام کرده است که رئیس جمهوری آمریکا به علت "ناعادلانه بودن" روند تحقیقات و کاستی‌های جدی حقوقی پیشبرد این تحقیقات حاضر به شرکت در جلسه تحقیقات استیضاح نیست و برنامه‌ای برای اعزام وکیل خود به این جلسه نیز ندارد.

در نامه مشاور حقوقی ترامپ آمده است که نمی‌توان از رئیس جمهوری آمریکا انتظار داشت در جلسه‌ای شرکت کند که حتی نام شاهدان نیز اعلام نشده است و روشن نیست که آیا روند تحقیقات درباره استیضاح پس از حضور ترامپ به طور عادلانه ادامه یابد.

مجلس نمایندگان آمریکا از دونالد ترامپ خواسته بود در جلسه روز چهارم دسامبر درباره تحقیقات ناظر بر طرح استیضاح شرکت کند. ترامپ تا روز اول دسامبر فرصت داشت تا تصمیم خود را به اطلاع کارگروه قضایی مجلس نمایندگان برساند.

جرولد نادلر، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان و رئیس کارگروه قضایی پارلمان آمریکا رسما از دونالد ترامپ خواسته بود یا شخصا یا از طریق وکیل خود در جلسه چهارم دسامبر حضور یافته و به پرسش نمایندگان پاسخ دهد.

مشاور حقوقی دونالد ترامپ هنوز درباره تصمیم ترامپ نسبت به دعوت رئیس جمهوری آمریکا یا وکیل او به جلسه دوم تحقیقات استیضاح اعلام موضع نکرده است. ترامپ تا روز جمعه ششم دسامبر فرصت دارد تصمیم خود نسبت به حضور یا عدم حضور در جلسه بعدی کارگروه قضایی مجلس نمایندگان را اعلام کند.


گام بعدی در ارتباط با پرونده اوکراین

روز چهارشنبه، چهارم دسامبر، دومین دور تحقیقات کنگره پیرامون طرح استیضاح در ارتباط با پرونده اوکراین آغاز می‌شود. در این جلسه درباره طرح یا عدم طرح استیضاح علیه دونالد ترامپ و همچنین نکات مطروحه درباره پرونده اوکراین تصمیم‌گیری خواهد شد.

در صورتی که، مجلس نمایندگان رای به طرح استیضاح دونالد ترامپ بدهد، آنگاه موضوع برای تصمیم‌گیری نهایی به مجلس سنای این کشور ارائه خواهد شد. این در حالی است که اکثریت کرسی‌های مجلس سنا در اختیار سناتورهای وابسته به حزب جمهوریخواه قرار دارد.

استیضاح ترامپ زمانی می‌تواند صورت گیرد که دو سوم نمایندگان مجلس سنا نیز به این طرح رای مثبت بدهند. به دلیل پشتیبانی سناتورهای جمهوریخواه از دونالد ترامپ، احتمال اینکه طرح استیضاح در مجلس سنا به تصویب برسد، بسیار ناچیز ارزیابی می‌شود.

دونالد ترامپ در ارتباط با پرونده اوکراین به سوء استفاده از قدرت برای پیشبرد اهداف شخصی متهم شده است. گفته می‌شود ترامپ از همتای اوکراینی خود، ولودیمیر زلنسکی خواسته است تا در پرونده قضایی علیه هانتر بایدن، پسر جو بایدن، نامزد اصلی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ دخالت کند.

رئیس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی روز ۲۵ ژوئیه خود با زلنسکی، پرداخت کمک‌های نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری این کشور به اوکراین را مشروط به همکاری زلنسکی کرده است. گفته می‌شود که هدف از به راه انداختن این پرونده قضایی، آسیب زدن به حیثیت جو بایدن بوده است.