افزایش ۲۵۰ درصدی زنان زندانی بومی استرالیا

ایرنا
یک گزارش جدید نشان می دهد تعداد زنان بومی استرالیا که در زندان به سر می برند به صورت سرسام آوری افزایش یافته و به یک بحران ملی تبدیل شده است، اما دولت استرالیا این بحران را نادیده می گیرد.

به گزارش ایرنا، تارنمای شبکه 'اسکای نیوز' استرالیا روز دوشنبه به نقل از مرکز حقوق بشر اعلام کرد نرخ زندان زنان بومی این کشور نزدیک به 250 درصد افزایش یافته است و این یک رکورد را نشان می دهد.

در این گزارش اعلام نشده است افزایش حدود 250 درصدی زنان بومی زندانی استرالیا نسبت به چه سالی است، اما براساس این آمار، زنان بومی حدود 34 درصد از جمعیت زنان زندانی در استرالیا را تشکیل می دهند.

'ویکی روچ' یک زندانی سابق که اکنون به مدافع زنان بومی زندانی و کودکان آنها تبدیل شده است، گفت که روش تنبیهی زنان روی کودکان آنها تاثیر می گذارد. 80 درصد از زندانیان زن بومی، مادر هستند.

وی گفت که دولت استرالیا باید برای تغییر قوانین اقدام کند که به طرز ناعادلانه ای بدون حکم بومی ها و جزیره نشینان تنگه تورس را بازداشت می کند.

سازمان ملل نیز چندی پیش اعلام کرد استرالیا در حفاظت از زنان بومی این کشور در برابر خشونت ناکام بوده است.

بومی ‌ها و جزیره‌ نشینان تنگۀ تورس در استرالیا از لحاظ شاخص ‌های اجتماعی و اقتصادی در سطح بسیار پایینی قرار دارند.

احتمال اینکه زنان بومی استرالیا درنتیجۀ خشونت در بیمارستان بستری شوند 34 برابر بیشتر از زنان غیربومی است و طبق اعلام سازمان ملل، کودکان بومی نیز حدود 7 برابر بیشتر از سایر کودکان در استرالیا ممکن است با بدرفتاری یا بی ‌توجهی روبرو شوند.

موضوع زندان زنان بومی استرالیا پس‌ از آن در معرض توجه قرار گرفت که یک زن بومی استرالیایی سال 2014 به علت نپرداختن جریمه دستگیر شد و در زندان درگذشت.

شمار بومیان ساکن قاره استرالیا که نزدیک به 40 هزار سال پیش از جنوب آسیا به این منطقه مهاجرت کرده اند، هم اکنون حدود 228 هزار از جمعیت کل این کشور 16 میلیون نفری را تشکیل می دهند.

آمار نشان می دهد احتمال بازداشت جوانان بومیان استرالیا نسبت به جوانان غیربومی 26 برابر بیشتر است.

در حال حاضر حدود 40 درصد از بومیان استرالیا با شیوه شکار، روزگار می گذرانند و به طور عمده در مناطق کویری دوردست سرزمین های شمالی، شمال استرالیای غربی و بخش شمالی کویینزلند زندگی می کنند و حدود 12 درصد از سرزمین استرالیا به بومیان تعلق دارد. 65 درصد بومیان نیز در شهرهای کوچک و بزرگ ساکن هستند.