"رنسانس زنانه یا واپس‌گرایی"؛ موضوع کنفرانس پژوهش‌های زنان

دویچه وله
بیست و هشتمین کنفرانس پژوهش‌های زنان ایران آغاز می‌شود. در برنامه امسال بحث درباره رشد بنیادگرایی سیاسی و دینی، نقش زنان در تحکیم و در تقابل با آن در دستور کار این نشست قرار دارد. گفت‌وگو با صبری نجفی یکی از برگزارکنندگان آن.

امسال شهر فلورانس میزبان نشست بنیاد پژوهش‌‌های زنان ایران است. کنفرانس از ۹ تا ۱۱ ژوئن برگزار می شود. بنیاد پژوهش‌های زنان ایران در فراخوانی که منتشر کرده، توضیح داده است که چرا این شهر را به عنوان محلی مناسب برای مباحث این کنفرانس انتخاب کرده است؛ این شهر به عنوان سمبلی از ظهور و رشد رنسانس، به عبارتی زایشی نو برگزیده شده است. برگزارکنندگان معتقدند که «رخدادهای جهان امروز، قدرت گیری اسلامیسم و سانسور بدن زن، یادآور قرون وسطی و چالش‌های مبارزات دوران رنسانس است» و اگرچه اندیشه‌ دوران رنسانس در طی مراحلی به دوران روشنگری و سپس به دوران مدرنیته رسیده، اما «مسئله زن و جنسیت تا عصر معاصر مناقشه برانگیز باقی مانده است.»

پژوهشگران مسایل زنان که در این نشست شرکت می‌کنند، نگاهی دارند به «تلاش‌ها و مبارزات زنان از نظر تاریخ نگاران که اکثرا مردانند، یا نادیده گرفته شده، یا بی‌اهمیت تلقی شده و یا به کلی نفی شده است.»

مباحث امسال
بنیاد پژوهش‌های زنان ایران می‌خواهد در کنفرانس امسال خود به مباحث زیر بپردازد:
- بررسى جامعه شناسانه‌ ویژگی‌های دوران کنونی در روند جهانی شدن
- رشد بنیادگرایی سیاسی و دینی، نقش زنان در تحکیم و در تقابل با آن
- سانسور بدن زن در اجتماع، هنر، ادبیات و طیف چالش‌های فمینیستی
- حجاب پرچم اسلام سیاسی؟ همبستگی فمینیستی در کشاکش جزم‌اندیشی دینی، راسیسم و نسبیت‌گرایی فرهنگی
- نقش و موقعیت زنان در جنبش‌های اخیر خاور‌میانه، تروریسم، نظامی‌گری و جنگ
- ارزیابی جنبش زنان ایران، بررسی روند خواسته‌ها در صد سال گذشته