به رغم آتش‌بس مورد توافق ترکیه و روسیه، ژنرال حفتر به جنگ در لیبی ادامه می‌دهد

رادیو فردا
نیروهای وفادار به ژنرال خلیفه حفتر که با دولت مورد حمایت سازمان ملل متحد در طرابلس می‌جنگند اعلام کردند که به رغم آتش‌بس مورد توافق ترکیه و روسیه برای پایان دادن به جنگ در لیبی حملات خود به طرابلس را ادامه خواهند داد.

احمد المسماری، سخنگوی نیروهای تحت فرمان ژنرال حفتر که خود را «ارتش ملی لیبی» می‌نامند، گفت این نیرو از اقدامات برای برقراری صلح در کشور استقبال می‌کند ولی به جنگ برای «نابود کردن گروه‌های تروریستی» مستقر در طرابلس ادامه می‌دهد.

یکی از مشاوران ژنرال حفتر که در گذشته از حمایت روسیه برخوردار بوده گفت موضع ژنرال حفتر مخالفت کامل با آتش‌بس پیشنهادی نیست بلکه خواهان آن است که قبل از اجرای آتش بس «تمامی شروط آن اجرا شود».
از زمان سقوط رژیم معمر قذافی و کشته شدن او در سال ۲۰۱۱ لیبی صحنه درگیری‌های شدید بین گروه‌های رقیب بوده است.

دو گروه اصلی رقیب در این کشور ادعای حاکمیت دارند، یکی «دولت وفاق وطنی» است که در طرابلس مستقر است و از سوی سازمان ملل متحد به رسميت شناخته می‌شود و دیگری نیروهای تحت فرمان ژنرال حفتر که در شهر توبروک در شرق کشور مستقر هستند.

ترکیه و قطر از «دولت وفاق ملی» حمایت می‌کنند. رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه هفته پیش اعلام کرد که برای کمک به ثبات این دولت به لیبی نیرو و تجهیزات نظامی اعزام خواهد کرد.

کارشناسان سازمان ملل متحد و دیپلمات‌ها می‌گویند نفرات یک شرکت خصوصی نظامی روسی در ماه‌های اخیر به نیروهای ژنرال حفتر پیوسته‌اند. نیروهای ژنرال حفتر در عین حال از حمایت و کمک نظامی امارات متحده عربی، مصر و اردن نیز برخوردارند.

سازمان ملل متحد و مقامات غربی از ترکیه و روسیه به دلیل حمایت از جناح‌های رقیب در لیبی انتقاد کرده و می‌گویند این اقدامات به تشدید درگیری‌های مسلحانه منجر شده است.