عقب نشینی دولت فرانسه از طرح اصلاح نظام بازنشستگی

تسنیم
نخست وزیر فرانسه در یک عقب نشینی آشکار و با هدف پایان دادن به اعتصابات ۵ هفته گذشته پیشنهاد کرد که در ازای پایان یافتن اعتراضات، طرح اصلاح مقررات بازنشستگی این کشور کنار گذاشته شود.

به گزارش رویترز، ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه در نامه ای خطاب به اتحادیه های کارگری و کارفرمایان نوشت که به شرط اجرای برخی شروط وی آماده خارج کردن طرح افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال از دستور کار دولت است.

فیلیپ در این نامه نوشته است: «مصالحه ای که من پیشنهاد می کنم... از نظر من بهترین راه برای اصلاح صلح آمیز نظام بازنشستگی ماست.» وی این پیشنهاد را پس از شکست مذاکرات روز جمعه میان دولت و اتحادیه های تجاری مطرح کرده است.

سی اف دی تی، بزرگترین اتحادیه صنفی فرانسه که مایل به پذیرش گزینه اصلاحات محدود است از این پیشنهاد استقبال کرده و گفته این اقدام نشان دهنده اراده دولت برای رسیدن به یک توافق است.

اما اتحادیه سی جی تی که خواهان کنار گذاشته شدن کل طرح اصلاحات نظام بازنشستگی است، با رد این پیشنهاد از کارگران فرانسوی خواسته تا در مجموعه اعتراضات برنامه ریزی شده برای هفته آینده شرکت کنند.

امتیاز پیشنهادی دولت در حالی مطرح می شود که روز گذشته ده ها هزار فرانسوی در شرق پاریس علیه اصلاح نظام بازنشستگی تظاهرات کردند. این تظاهرات با پرتاب گاز اشک آور از سوی پلیس به خشونت کشیده شد.

بن بست میان دولت فرانسه و اتحادیه های صنفی این کشور بزرگترین چالش پیش روی امانوئل ماکرون برای انجام اصلاحات و اقدامات ریاضتی در دومین اقتصاد بزرگ حوزه یورو به شمار می رود.