آلمان مجازات علیه آتش‌زدن پرچم کشورهای خارجی را تشدید می‌کند

دویچه وله
دولت ائتلافی آلمان قصد دارد آتش‌زدن پرچم کشورهای خارجی را مشمول مجازاتی سخت‌تر و گسترده‌تر کند. این تغییر قرار است از طریق اصلاحاتی در یک لایحه قانونی که از سوی شورای فدرال (مجلس سنا) ارائه شده انجام شود.

لایحه یادشده صرفا به اعمال مجازات تا سه سال زندان برای تخریب یا صدمه‌زدن به پرچم و سایر نمادهای اتحادیه اروپا برمی‌گردد. خواست ائتلاف حاکم، متشکل از احزاب مسیحی و سوسیال‌دمکرات‌ها اما این است که بند دیگری هم به این قانون اضافه شود که بنا بر آن «هر کس که در انظار عمومی پرچم یک کشور خارجی را تخریب کند یا مورد صدمه قرار دهد به مجازات نقدی یا زندان تا دو سال محکوم خواهد شد.»

در حال حاضر برابر با یکی از بندهای قوانین جزایی آلمان تخریب پرچم کشورهای خارجی تنها زمانی مشمول مجازات می‌شود که رسما در اهتزاز باشد، مثلا پرچم‌های افراشته در برابر سفارت‌خانه‌ها.

قصد دولت آلمان به تشدید مجازات پرچم‌سوزی یا تخریب پرچم کشورهای خارجی به افزایش مواردی از آتش‌زدن پرچم اسرائیل در برخی از تظاهرات برمی‌گردد.

این بحث به خصوص از سال ۲۰۱۷ بالا گرفت. در ماه اکتبر آن سال دولت ترامپ اعلام کرد که سفارت آمریکا را از تل‌آویو به اورشلیم (بیت‌المقدس) منتقل می‌کند، اقدامی که به معنای حمایت واشینگتن از مدعای اسرائیل بر کل بیت‌المقدس تلقی شد.

در چند تظاهرات در آ‌لمان علیه این تصمیم دولت آمریکا پرچم اسرائیل به آتش کشیده شد که با توجه به حساسیت مناسبات آلمان با یهودیان مجاز بودن چنین اقدامی بحث‌های گسترده‌ای را به دنبال آورد.