آمریکا، چین را از فهرست کشورهای دستکاری کننده ارزش پول خارج کرد

رادیوفردا
وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که چین را از فهرست کشورهایی‌که به طور عمدی ارزش واحد پول خود را دستکاری می‌کنند، خارج کرده است.

به گزارش رویترز، این اقدام وزارت خزانه داری آمریکا در آستانه امضای توافق برای پایان دادن به ۱۸ ماه جنگ تجاری و نبرد تعرفه‌ها انجام شده است.

استیو منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا پیشتر چین را به دستکاری ارزش پول خود برای دستیابی به موقعیت بهتر در عرصه تجارت بین المللی متهم کرده بود.

در تازه ترین گزارش وزارت خارجه آمریکا آمده است که چین اقدامات ضروری برای جلوگیری تغییر مصنوعی ارزش پول را انجام داده و موافقت خود را ارائه اطلاعات درباره مبادلات ارزی اعلام کرده است.

لیو هی، معاون اول رئیس جمهوری چین هم روز دوشنبه برای امضای توافقنامه مرحله اول تجاری تازه با آمریکا وارد واشینگتن شده است.

براساس این توافق، آمریکا برخی از تعرفه‌ها بر کالاهای چینی را کاهش می‌دهد و در مقابل چین محصولات بیشتری را از آمریکا می‌خرد.

یک مقام آمریکایی پیشتر گفته بود، پکن موافقت کرده است که علاوه بر میزان خرید سال ۲۰۱۷، حداقل ۲۰۰ میلیارد دلار کالاها و خدمات بیشتر طی دو سال آینده از ایالات متحده بخرد.