فیلیپین رسما به توافق همکاری‌های نظامی با آمریکا پایان داد

رادیو فردا
دولت فیلیپین به رهبری رودریگو دوترته، با ارسال یادداشت رسمی به دولت ایالات متحده، به توافق همکاری نظامی دو کشور موسوم به «بازدید نیروها» پایان داد.

رسانه‌های خبری فیلیپین می‌گویند این یادداشت به معاون سفیر ایالات متحده در مانیل ارائه شده‌است.

سالوادور پانلو، سخنگوی رئیس‌جمهوری فیلیپین نیز گفته رودریگو دوترته عصر دوشنبه رسما خواستار ارسال یادداشت شده‌است.

با ارسال یادداشت رسمی دو کشور قاعدتا باید در یک بازه زمانی ۱۸۰ روزه به توافقاتی که دو دهه است ادامه دارد، پایان دهند.

On the order of the President thru Executive Secretary Medialdea, Foreign Affairs Secretary Locsin signed today the notice of termination of the Visiting Forces Agreement, which will delivered to the US Embassy in Manila forthwith. @DFAPHL
— Dodo Dulay (@dododulay) February 11, 2020

توئیت معاون وزیر خارجه فیلیپین در مورد امضا و ارسال نامه پایان توافق به سفارت آمریکا

ایالات متحده هنوز به طور رسمی در مورد این یادداشت موضع‌گیری نکرده‌است.

با این حال شبکه فیلیپینی «ای‌بی‌اس-سی‌بی‌ان» گزارش داده است که کلارک کوپر، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی-نظامی در جریان کنفرانس تلفنی از سنگاپور، گفته کشورش «۳۰۰ مورد تعامل و تمرین نظامی مشترک با فیلیپینی‌ها دارد».

وب‌سایت خبری «رپلر» در فیلیپین نیز به نقل از آقای کوپر می‌گوید بدون توافق همکاری نظامی، عملیات مشترک دو کشور «با خطر روبه‌رو می‌شود».

کلارک کوپر می‌گوید «تمامی تعاملات (نظامی)، آزادی عملیات دریایی، تمرین‌ها، تمرین‌های مشترک، حضور پرسنل آمریکایی در بنادر، خشکی و پروازها، همگی به مکانیزمی نیاز دارند که اجازه انجام این کارها را می‌دهد و به همین دلیل نیز توافق وی‌اف‌ای جریان داشت».

اشاره این مقام دولت آمریکا به نام رسمی همکاری‌های نظامی دو کشور است که «توافق بازدید نیروهای نظامی» نامیده می‌شود.

البته موضع‌گیری رئیس‌جمهوری فیلیپین در مورد حضور نیروهای آمریکایی در فیلیپین تازگی ندارد و او چهار سال پیش، گفته بود طی دو سال به حضور نیروهای خارجی در کشورش پایان می‌دهد.

با این حال در پی آغاز ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ و گرم شدن روابط دو طرف، مواضع رودریگو دوترته نیز تغییر کرد و در سال ۱۳۹۵ دولت مانیل از گسترش پایگاه‌های نظامی آمریکا در فیلیپین خبر داد.

توافق موسوم به بازدید نیروها در سال ۱۹۹۸ بین دو طرف شکل گرفت و در سال ۱۹۹۹ عملی شد. این توافق دو سند جداگانه را در بر می‌گیرد. آن‌طور که رسانه‌های فیلیپینی می‌گویند توافق برای نیروهای آمریکایی مصونیت‌های قضائی قائل شده است. در ۱۸ بهمن ماه رودریگو دوترته خواستار خاتمه‌دادن به توافق شده بود.