«کاهش شدید» اعتماد مردم روسیه به پوتین به نسبت سال ۲۰۱۷

رادیو فردا
نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که اعتماد مردم روسیه به ولاديمير پوتين، رئیس‌جمهوری این کشور، طی دو سال اخیر کاهش یافته و از سال ۲۰۱۲ که او به مقام ریاست‌جمهوری بازگشت به نازلترین حد رسیده است.

این نظرسنجی که توسط موسسه مستقل «مرکز لوادا» انجام شده و نتایج آن روز چهارشنبه ۲۳ بهمن منتشر شد همچون نظرسنجی‌های قبلی کاهش میزان حمایت از رئیس‌‌جمهوری روسیه را نشان می‌دهد که از سال ۲۰۰۰ عملا رهبری این کشور را برعهده داشته است.

طبق نتایج نظرسنجی جدید، فقط ۳۵ درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که به ولادیمیر پوتین اعتماد دارند در صورتی که این رقم در نوامبر ۲۰۱۷ حدود ۵۹ درصد بود.

میزان اعتماد به دو مقام ارشد دیگر در دولت روسیه، سرگئی شویگو، وزیر دفاع، و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه، کمی بالاتر از آقای پوتین بود.

لو گودکف، مدیر موسسه «مرکز لوادا» به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفت: «کاهش ۲۴ درصد به نسبت نظرسنجی قبلی (نوامبر ۲۰۱۷) واقعا چشمگیر است. نشان دهنده یک روند عمومی کاهش اعتماد است».
کاهش اعتماد به رهبران روسیه همزمان شده است با دوران دشواری که کاخ کرملین در آن به سر می‌برد. یکی از این پیچیدگی‌ها، نقش آقای پوتین در آینده حکومت روسیه پس از پایان دوران ریاست‌جمهوری او در سال ۲۰۲۴ است.

ولادیمیر پوتین ماه گذشته طرح‌هایی برای تغییرات مهم در ساختار حکومت و قانون اساسی روسیه اعلام کرد که براساس آن برخی از اختیارات فعلی ریاست‌جمهوری به پارلمان منتقل خواهد شد و اختیارات نهاد مشورتی شورای حکومت افزایش خواهد یافت.

پارلمان روسیه قرار است در هفته‌های آینده در مورد این طرح‌ها و سایر تغییرات در قانون اساسی رای‌گیری کند.

نکته قابل توجه این است که نظرسنجی «مرکز لوادا» در هفته آخر ماه ژانویه و پس از اعلام این تغییرات از سوی ولادیمیر پوتین در سخنرانی سالانه خطاب به ملت در روز ۱۵ ژانویه انجام شده است.