زنان مسلمان تونس حق دارند با مردان غیرمسلمان ازدواج کنند

دویچه وله
طبق قانون از این پس زنان مسلمان تونس حق دارند در کشور خود با مردان غیرمسلمان ازدواج کنند. رئیس جمهوری تونس با اعلام این اصلاح قانونی، تمام مقررات مغایر با چنین اصلی را غیرقانونی و نامعتبر دانست.

زنان مسلمان تونس از این پس حق دارند در کشور خود با مردان غیرمسلمان ازدواج کنند و از تمام مزایای یک زناشویی قانونی بهره‌مند شوند.

دفتر ریاست جمهوری تونس روز پنجشنبه (۱۴ سپتامبر) با اعلام این اصلاح قانونی، تمام قوانین و مقررات مغایر با چنین اصلی را غیرقانونی و نامعتبر دانست.

مطابق قانونی که در سال ۱۹۷۳ تصویب شده بود، زنان مسلمان تونس از ازدواج با مردان غیرمسلمان منع می‌شدند. طرفداران برابری زنان همواره با قانون یادشده مخالف و خواهان لغو آن بودند.

از چندی پیش نهادهای مدنی تونس به همراه سازمان‌های حقوق زنان در راه لغو قانون یادشده مبارزه می‌کردند. آنها استدلال می‌کردند که قانون مزبور با اصل قانون اساسی مبنی بر "آزادی کامل زن و مرد" منافات دارد.

افزون بر این طرفداران حقوق زنان اصل یادشده را با "آزادی همه شهروندان در انتخاب شریک زندگی" مغایر می‌دیدند.

اکنون لغو قانون مزبور یک پیروزی برای زنان تونس به شمار می‌رود.

باجی قائد السبسی، رئیس جمهوری تونس، روز ۱۳ اوت وعده داده بود که دولت او در راه لغو قانون مورخ ۱۹۷۳ تلاش می‌کند.

تا پیش از این زنان تونسی برای ازدواج با مردی غیرمسلمان، باید سندی ارائه می‌دادند که نشان دهد زوج آنها به دین اسلام گرویده است.

زنان در تونس از حقوق بیشتری نسبت به سایر کشورهای اسلامی برخوردار هستند، اما با وجود این مزیت، در این جامعه نیز زنان همچنان از تبعیض و نابرابری رنج می‌برند.