سخنان نخستین سخنگوی رسمی زن سعودی درباره فرمان اعطای گواهی‌نامه راننگی به زنان

العربیه، فارسی
فرمان عالی پادشاه سعودی در صدور مجوز اعطای گواهینامه رانندگی به زنان، با قدردانی بسیاری در این کشور روبرو شد. این فرمان نه تنها به زنان آزادی رفت‌وآمد را داد بلکه انتظار می‌رود تاثیر مثبتی بر جایگاه اجتماعی و اقتصادی آن‌ها داشته باشد.

فاطمه باعشن، سخنگوی تازه انتخاب شده سفارت پادشاهی سعودی در واشنگتن در نخستین اظهار نظر خود درباره فرمان عالی پادشاه سعودی در مصاحبه با بخش انگلیسی «العربیه.نت»، گفت که جایگاه زنان در سعودی در طول سال‌های گذشته ارتقا یافته و این روند ادامه خواهد داشت.

او افزود که رهبری پادشاهی سعودی «سیاست‌هایی اتخاذ می‌کند که بازتاب دهنده تغییر ریشه‌ای در حال وقوع است».

بر اساس فرمان عالی پادشاهی سعودی، کمیته‌ای متشکل از وزرای کار، دارایی، کشور و توسعه اجتماعی تشکیل شده تا ضمن بررسی راهکارهای اجرای فرمان، توصیه‌های خود را ظرف 30 روز اراده داده و فرمان از ماه ژوئن سال آینده برپایه قوانین کشور و احکام شرعی، اجرایی شود.

به گزارش خبرگزاری سعودی، «فرمان عالی پادشاه سعودی، شامل مقررات راهنمایی و رانندگی از جمله صدور گواهینامه مشابه برای مردان و زنان خواهد بود».


قدردانی‌های داخلی و خارجی

این اقدام با تحسین بین‌المللی روبرو شد. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از این تصمیم پادشاهی سعودی استقبال کرد و آن را حرکتی مثبت خواند. دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا هم گفت این یک «گام مثبت» به سوی ارتقا حقوق زنان است.

باعشن که اولین سخنگوی زن رسمی سعودی است گفت که واکنش ایالات متحده آمریکا «دلگرم کننده بود و نشان از دیدگاه مثبت نسبت به حقوق زنان در پادشاهی سعودی دارد».

با این همه برداشتن ممنوعیت رانندگی زنان نه فقط یک پیروزی برای حقوق زنان است، اما انتظار می‌رود که تاثیر مثبتی بر اقتصاد این کشور هم داشته باشد. این فرمان گامی دیگر در تحقق «چشم انداز 2030» است که با هدف کاهش وابستگی کشور به نفت و تشویق مردم به حضور در بازار کار تنظیم شده است.

این ممنوعیت مانعی مالی و لجستیکی برسر حضور زنان در اقتصاد کشور بود. به دلیل مشکلات وسایل حمل و نقل عمومی، بسیاری ترجیح می‌دادند تا با استخدام راننده به سرکار و یا تردد در شهر بپردازند.


فرمانی برای اشتغال بیشتر

براساس آخرین آمارها حدود 800 هزار نفر که عمدتا از کشورهای جنوب آسیا هستند در پادشاهی سعودی به کار رانندگی برای زنان اشتغال دارند.

به گفته باعشن، اجازه رانندگی زنان باعث خواهد شد آنها وارد بازار کار شوند. یکی از موانع ورود زنان به بازار کار هزینه جابجایی و حمل و نقل بود.

باعشن گفت: «این سیاست مستقیما این مشکل را هدف قرار داده و تحقق چشم انداز را امکان پذیر می‌کند».

بنا بر آمار بانک جهانی، زنان سعودی 15.2% درصد بازار کار را در سال 2016 به خود اختصاص دادند .

باعشن گفت: «این فرمان باب زنان راننده‌ای را باز خواهد کرد که خدمات تاکسی سرویس را ارائه می‌دهند».

نهادهای مربوطه 10 ماه فرصت دارند تا توانایی‌های لازم برای ایجاد مدارس آموزش رانندگی و نیروهای پلیس را آماده کنند. این کار توسط وزارت کار و توسعه اجتماعی و وزارت کشور تسهیل خواهد شد.