مایک پومپئو برای میانجیگری در بحران سیاسی افغانستان وارد کابل شد

بی بی سی
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا امروز دوشنبه چهارم حمل/فروردین وارد کابل، پایتخت افغانستان شده است.

خبرگزاری فرانسه گفته او برای میانجیگری برای حل بحران سیاسی به میان آمده در افغانستان و گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی به این کشور سفر کرده است.

دولت افغانستان تاکنون در مورد این سفر چیزی نگفته است.

گفته شده که آقای پومپئو قرار است در این سفر با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین افغانستان که خود را برنده انتخابات ریاست جمهوری می‌خواند، دیدار کند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حدود شش ماه پیش برگزار شد. نتیجه این روند یک ماه پیش اعلام شد و کمیسیون مستقل انتخابات محمد اشرف غنی را برنده این روند اعلام کرد اما عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین این کشور این نتایج را نپذیرفت و خود را برنده انتخابات اعلام کرد.

اگرچه تلاش‌هایی از سوی نمایندگان خارجی و بزرگان سیاسی افغان برای حل اختلاف بین این دو رقیب صورت گرفت اما اختلافات پا برجا ماند و هر دو همزمان در کابل مراسم تحلیف برگزار کردند.

سفر آقای پومپئو به کابل همچنین زمانی صورت می‌گیرد که روز گذشته نخستین نشست نمایندگان طالبان و دولت افغانستان به شکل کنفرانس ویدئویی انجام شد.

دولت افغانستان گفته در این نشست روی کاهش خشونت، مذاکرات مستقیم و آتش بس دایمی بحث شده است.

شورای امنیت ملی افغانستان تایید کرده که رهایی زندانیان دو طرف نیز از موضوعات مورد بحث دو طرف بوده است.

موافقتنامه صلح طالبان و آمریکا به تاریخ دهم حوت/اسفند امضا شد. رهایی پنج هزار زندانی طالبان از سوی دولت و رهایی یک هزار زندانی دولت از سوی طالبان از موارد درج شده در این توافق بود که باید در ده روز عملی می‌شد.

اگرچه نخست دولت افغانستان گفت هیچ تعهدی برای رهایی زندانیان ندارد اما بعدتر اعلام کرد حاضر به رهایی تدریجی این زندانیان است و باید طالبان تضمین بدهند که این زندانیان دیگر به میدان جنگ برنمی‌گردند. طالبان این شرایط را نپذیرفت و گفت رهایی زندانیان باید یکجایی و بدون شرط انجام شود.

قرار بود همزمان با رهایی زندانیان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح نیز آغاز شود که این روند نیز با تاخیر روز گذشته شروع شد.