پایان بن‌بست سیاسی اسرائیل با موافقت گانتس با تشکیل دولت وحدت

بی بی سی
بنابه گزارش ها رقیب اصلی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با تشکیل یک دولت وحدت موافقت کرده است که به یک سال بن بست سیاسی در این کشور پایان می دهد.

انتخاب غیرمنتظره بنی گانتس به عنوان رئیس پارلمان در روز پنجشنبه راه را برای این توافق باز کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل او فعلا در نقش رئیس پارلمان باقی خواهد ماند و سپس در ماه سپتامبر زمام امور را به عنوان نخست وزیر به دست خواهد گرفت.

آقای گانتس گفته بود حاضر نیست زیر دست آقای نتانیاهو کار کند چون او با محاکمه روبروست.

نخست وزیر اسرائیل در ماه ژانویه رسما به ارتشاء، کلاهبردی و سوءاستفاده از اعتماد عمومی متهم شد.

حزب لیکود آقای نتانیاهو در انتخابات عمومی ماه جاری برنده بیشترین کرسی‌ها شد، اما آقای گانتس از حمایت گسترده‌تری در پارلمان برای تشکیل دولت جدید برخوردار بود.

در پی شیوع ویروس کرونا - که ۲۶۰۰ نفر را در اسرائیل آلوده کرده و جان هشت نفر را گرفته - این دو رهبر برای کنار گذاشتن کشمکش سیاسی و مقابله با شیوع بیماری تحت فشار بودند.

در آغاز روز پنجشنبه به نظر می رسید که حزب آبی و سفید - به رهبری بنی گانتس - درحال مقدمه چینی برای تصویب طرحی باشد که از تشکیل دولت توسط یک مظنون به ارتکاب جرم - مانند آقای نتانیاهو - جلوگیری می کند.

یولی ادلستین رئیس کنست که متحد آقای نتانیاهوست روز چهارشنبه در خلال اختلاف نظر با دیوان عالی استعفا کرد و انتظار می رفت حزب آبی و سفید، مئیر کوهن از اعضای حزب، را نامزد ریاست پارلمان کند.

با این حال آقای گانتس در حرکتی غافلگیرکننده خود را نامزد این پست کرد، که ظاهرا بعد از این هشدار حزب لیکود بود که اگر آقای کوهن انتخاب شود به مذاکرات برای تشکیل دولت وحدت پایان خواهد داد.

پیش از رای گیری پنجشنبه عصر اقدام آقای گانتس از سوی خیلی از قانونگذارانی که از نخست وزیری او حمایت کرده بودند محکوم شد.

نیتزان هورویتز رهبر حزب چپگرای "مرتز" گفت: "این روزی سیاه است."

با این حال آقای گانتس در نطقی بعد از این پیروزی، که با حمایت بلوک راست تحت هدایت آقای نتانیاهو ممکن شد، از اقدام خود دفاع کرد.

او گفت: "در زمانی غیرعادی به سر می بریم که تصمیم های غیرعادی را لازم می آورد. بنابراین... من قصد دارم به هر شکل ممکن تشکیل یک دولت وحدت ملی اضطراری را بررسی کنم و پیش ببرم."

آقای نتانیاهو قرار بود هفته پیش به اتهام فساد در سه پرونده مختلف در دادگاه حاضر شود اما این جلسه به دلیل شیوع ویروس کرونا تا حداقل ۲۴ ماه مه عقب افتاده است.

ادعا می شود که او هدایایی را از کسب و کارهای ثروتمند پذیرفته و در ازای پوشش خبری مثبت‌تر امتیازاتی داده است.