محکومیت مجری زن تلویزیون مصر به اتهام "تابوشکنی" جنسی

دویچه وله
دعاء صلاح، یکی از مجریان زن تلویزیون مصر به دلیل بیان روابط جنسی پیش از ازدواج در دادگاهی محکوم شناخته شد. صلاح متهم است که "خلاف اخلاق عمومی" دست به تهیه برنامه‌ای تحریک‌آمیز زده است.

دادگاهی در مصر دعاء صلاح، مجری یک تلویزیون خصوصی را برای طرح روابط جنسی پیش از ازدواج به سه سال حبس محکوم کرد. صلاح در برنامه خود درباره بارداری زنانی خارج از روابط زناشویی سخن گفته بود.

به گفته فعالان حقوق زنان صلاح با این "تابوشکنی" درصدد طرح مشکلات این دسته از زنان در جامعه مصر بر آمده بود. دادگاه این برنامه را "خلاف اخلاق و عفت عمومی" خواند و دعاء صلاح را به دلیل اجرای این برنامه "تحریک‌آمیز" محکوم شناخت.

دادگاه برای صلاح وثیقه‌ای حدود ۱۰ هزار پوند مصر (معادل ۴۸۸ یورو) تعیین کرده است.

به گفته رسانه‌های مصر یک وکیل پس از پخش برنامه صلاح در ماه ژوئن ۲۰۱۷ از مجری برنامه شکایت کرد. پس از آن دستگاه قضایی مصر پرونده‌ای برای دعاء صلاح تشکیل داد.

صلاح در برنامه خود بیان کرده بود که یک زن باردار بدون همسر مجبور است که برای به دنیا آوردن فرزندش تن به ازدواج مصلحتی بدهد، اما پس از وضع حمل می‌تواند از همسر موقتش طلاق بگیرد.

دعاء صلاح در پاسخ به اتهامات وارده گفت که او تنها در باره این موضوع با مخاطبان خود گفت‌وگو داشته و جمع‌بستی از نظرات تماشاگران را به صورت "سناریویی فرضی" بیان داشته است.

صلاح تاکید کرد که در این برنامه دقیقاً به وضعیت نابهنجاری در جامعه مصر اشاره شده که زنان را وادار به "راه‌حل‌هایی" می‌کند که برای همگان "انزجارآور" است، اما با این وجود این موضوعات بخشی از مشکلات اجتماعی‌اند.

به گفته فعالان حقوق زنان در مصر محکومت دعاء صلاح نمونه‌ای از مقابله "محافل سنتی و اسلام‌گرا با تابوشکنی" در عرصه روابط جنسی در این کشور است.