گزارشگر ویژه سازمان ملل: افزایش شکنجه و نقض حقوق بشر نگران‌کننده است

دویچه وله
گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور شکنجه در گفت‌وگویی اختصاصی با دویچه وله ضمن انتقاد به افزایش شکنجه در بسیاری از کشورهای جهان، نسبت به فروپاشی پایه‌های نظم جهانی هشدار داد.
26 ژوئن روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۷ این روز را برای حمایت از قربانیان شکنجه و گرامی‌داشت کنوانسیون سازمان ملل علیه شکنجه تعیین کرد.

این کنوانسیون طبق قوانین بین‌المللی الزامآور است و نظارت بر اجرای آن به کمیته مبارزه با شکنجه سازمان ملل واگذار شده است.

کنوانسیون ضد شکنجه مکمل اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر کنوانسیون‌های سازمان ملل است، به این شکل که تعریف دقیقی از شکنجه ارائه کرده و اقدامات پیش‌گیرانه معین و راه‌های تعقیب و مجازات عاملان و آمران شکنجه را مشخص کرده است.


نیلز ملزر، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در أمور شکنجه از افزایش شکنجه و نقض حقوق بشر در بسیاری از کشورهای جهان و برخورد نامناسب کشوری مثل ایالات متحده با این پدیده ضدانسانی ابراز نگرانی کرده است.

او در گفت‌وگو با ماتیاس فون هاین، همکار دویچه وله، می‌گوید: «آنچه من را بیش از هر چیز نگران می‌کند، شیوه فرسایشی برخورد با حقوق بشر در جهان است.»

او در این راستا به سیاست دولت چین در قبال هنگکنگ و اقلیت اویغور، برخورد دولت روسیه با منتقدان، خشونت پلیس در ایالات متحده، حمله دولت ترامپ به دادگاه جنایی بین‌المللی، زندان‌های سوریه، نقض حقوق بشر در برزیل و بحران مهاجرت جهانی اشاره کرده است.

ملزر تاکید کرد: «پایبندی به حقوق بشر در همه جا كاهش می‌یابد و می‌توان در این زمینه فهرست بلندبالایی تهیه كرد».

به اعتقاد کارشناس حقوق بشر، این روند "پایه‌های نظم جهانی امروز را به‌ لرزه درآورده است".