ترودو؛ تسلیم "دیپلماسی گروگان‌گیری چین" نمی‌شویم

دویچه وله
دو کانادایی در چین زندانی هستند و به اتهام جاسوسی دادگاهی می‌شوند. مدیر مالی شرکت هوآوی هم در کانادا به دلیل دور زدن تحریم‌های ایران بازداشت شده است. نخست‌وزیر کانادا گفت تسلیم فشار و دیپلماسی گروگان‌گیری چین نمی‌شود.
تنش بین کانادا و جمهوری خلق چین افزایش پیدا کرده است. جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در کنفرانس مطبوعاتی در اوتاوا پیشنهاد معامله با پکن بر سر زندانیان را رد کرده و گفته است تسلیم شدن به خواسته‌های چین امنیت هزاران کانادایی را در سراسر جهان به مخاطره می‌اندازد و پکن را برای استفاده از اهرم‌های فشار در مناقشات دیپلماتیک و سیاسی تشویق خواهد کرد.
ترودو همچنین گفته است دستگیری دو شهروند كانادا در جمهوری خلق چین برای تأثیرگذاری بر عملکرد سیستم قضایی کاناد انجام گرفته و او چنین اجازه‌ای نخواهد داد. نخست‌وزیر کانادا به صراحت اعلام کرد که دیپلماسی گروگان‌گیری را نمی‌پذیرد.

دیپلمات‌ها و منتقدان جمهوری خلق چین را به انتقامجویی و پیروی از "دیپلماسی گروگان‌گیری" متهم کردند اما چین همواره چنین ادعاهایی را رد کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفته است دو شهروند كانادا مایكل كووریگ و مایكل اسپاور كه در چین به جاسوسی متهم شده‌اند، از آزادی منگ وانژو مدیر مالی هوآوی سود خواهند برد.

سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد كه توقف استرداد برنامهریزی شده منگ وانژو به آمریکا امری قانونی است و در حل مسئله دو شهروند كانادایی موثر خواهد بود.

چین مایکل کووریگ، دیپلمات سابق این کشور و مایک اسپاور یک تاجر کانادایی را به اتهام جاسوسی دستگیر کرده است. این دو تبعه کاناد در دسامبر ۲۰۱۸ و چند روز پس از آن بازداشت شدند که دولت کانادا منگ وانژو، مدیر مالی شرکت هوآوی و دختر بنیانگذار این شرکت را در فرودگاه ونکوور هنگامی که قصد پرواز به پکن را داشتند بازداشت کرد. بازداشت او به تقاضای مقام‌های آمریکایی صورت گرفته بود.
و تبعه کاندا چندین ماه در حبس انفرادی بسر بردند و از دسترسی به وکیل و همچنین دیدار با اعضای خانواده خود محروم شده بودند. دو شهروند کاندایی روز جمعه ۱۹ ژوئن به اتهام جاسوسی در پکن متهم شدند.

پرونده منگ وانژو هنوز در کانادا در دست بررسی است. منگ وانژو متهم به شرکت در توطئه‌ای برای کلاهبرداری از بانک‌ها و دزدیدن اسرار تجارتی است. او روز ۱۱ دسامبر و با قرار وثیقه‌ای هفت میلیون و ۴۰۰ هزار دلاری به خانه‌اش بازگشت و در منزل تحت کنترل پلیس قرار گرفت. درخواست منگ وانژو در پایان یافتن محاکمه‌اش هم در کانادا با شکست مواجه شده است.