رکوردزنی کرونا در آمریکا؛ ۴۰ هزار ابتلا در یک روز

دویچه وله
سیر تصاعدی کرونا در آمریکا ادامه دارد. میانگین ابتلای روزانه از رکورد ماه آوریل بالاتر رفت. مقام‌های بهداشتی برای اپلیکیشن اخطار کرونا تصمیم نگرفته‌اند و می‌گویند که رقم واقعی بیماران، شاید ده برابر موارد ثبت شده باشد.
در آمریکا تعداد بیمارانی که به تازگی به کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند، به رکوردی تازه نزدیک می‌شود. روز پنجشنبه دستکم ۳۹هزار و ۸۱۸ مورد جدید ابتلا در این کشور ثبت شد. این بالاترین میزان ابتلا در یک روز از زمان شیوع کرونا است. تاکنون این رکورد به ۲۴ آوریل تعلق داشت. در آن روز ۳۶هزار و ۴۲۶ مورد بیماری شناسایی شده بود.

در هفته جاری ایالت‌های آلاباما، آریزونا، کالیفرنیا، فلوریدا، آیداهو، می‌سی‌سی‌پی، میسوری، نوادا، اوکلاهما، کارولینای جوبی و وایومینگ از رکورد مبتلا شدن شهروندان به کرونا خبر داده‌اند.

رابرت رد فیلد، مدیر مرکز مراقبت و پیشگیری از بیماری (CDC) در وزارت بهداشت آمریکا، برآورد می‌کند که آمار واقعی مبتلایان می‌تواند ده برابر ارقام اعلامی باشد. او در یک تله‌کنفرانس گفت: «به ازای هر یک موردی که ثبت می‌کنیم، احتمالا ده مورد ابتلای ثبت نشده وجود دارد.»
ایالات متحده در حال حاضر بیش از دو میلیون و ۳۰۰هزار مورد ابتلا به کرونا را شناسایی و ثبت کرده که بیشترین رقم در سراسر دنیاست. بیش از ۱۲۱هزار نفر نیز طبق اعلام "مرکز مراقبت و پیشگیری از بیماری‌ها" درگذشته‌اند. بیشترین موارد ابتلای جدید به ویروس، نزد جوان‌ها دیده می‌شود؛ جمعیتی که به گفته مدیر CDC، پیش از این تحت کنترل و تشخیص قرار نداشت.
رابرت ردفیلد می‌گوید در حال حاضر حدود ۱۱۰ منطقه آمریکا، نقاط خطر محسوب می‌شوند. او با تاکید بر ضرورت توجه به همه این مناطق، ابراز نگرانی می‌کند که ایالات جنوبی بیش از سایر مناطق، در معرض همه‌گیری باشند: «شرایط هشداردهنده است و باید مراقب باشیم. مقررات بهداشتی و فاصله‌گذاری باید اکیدا رعایت شوند؛ به‌ خصوص از سوی افراد آسیب‌پذیر و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند.»