دادگاهی در دانمارک متهم ایرانی‌تبار پرونده جاسوسی برای ایران را مجرم شناخت

صدای آمریکا
دادگاهی در دانمارک یک شهروند ایرانی‌تبار نروژی را در ارتباط با پرونده جاسوسی از یک گروه مخالف حکومت ایران، مجرم شناخت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در روز جمعه ۶ تیر، شهروند نروژی، فردی ۴۰ ساله است. او همچنین علاوه بر اتهام جاسوسی، در مورد قصد کمک به تلاش برای قتل در خاک دانمارک، مجرم شناخته شد. به حکم این دادگاه این شهروند ایرانی‌تبار به تحمل هفت سال زندان، اخراج از دانمارک، و ممنوع‌الورودی مادام‌العمر به خاک آن کشور محکوم شد.

طبق این گزارش، این مرد که دادگاه نامش را منتشر نکرده است، طی روزهای ۲۵ تا ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸ اطلاعاتی را درباره یک گروه مخالف حکومت ایران در دانمارک گردآوری کرده بود.

دادگاه شهر راسکیله در غرب کپنهاگ می‌گوید که «ثابت شده است» اطلاعاتی که این مرد گردآوری کرده بود به فردی که برای یک نهاد اطلاعاتی ایران کار می‌کرد، تحویل داده شد. نام آن نهاد اطلاعاتی ذکر نشده است. این دادگاه به مکالمات نوشتاری آنلاین بین متهم و فردی که برای نهاد اطلاعاتی ایران کار می‌کند، به عنوان سند اشاره کرده است.

دادگاه می‌گوید این فرد نروژی ایرانی‌تبار باید می‌دانسته که فعالیت‌های او برای نهاد اطلاعاتی ایران تحت قوانین دانمارک مجرمانه است و او به سرویس اطلاعاتی ایران برای اقدام به قتل کمک کرده و از این رو او نیز یک همدست در این اقدام به قتل به شمار می‌آید.

دادگاه می‌گوید متهم خود را در دادگاه بی‌گناه دانست و در جریان محاکمه پشت درهای بسته از صحبت کردن خودداری کرد.
بنا بر گزارش آسوشیتدپرس، این پرونده مربوط به یک عملیات پلیس علیه یک طرح نسبت داده شده به ایران در سال ۲۰۱۸ است. هدف از آن طرح کشتن یک یا چند تن از مخالفان حکومت ایران بود.