اکثر ایرلندی‌ها به لغو قانون ممنوعیت سقط جنین رأی دادند

دویچه وله
نتایج یک نظرسنجی در ایرلند حاکی از پیروزی احتمالی حامیان لغو ممنوعیت سقط جنین در این کشور است. ۶۸ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی از لغو این قانون حمایت کرده‌اند.

نتیجه یک نظرسنجی‌ نشان‌دهنده آن است که اکثریت مردم جمهوری ایرلند در رفراندومی که ۲۵ مه (۴ خرداد) برای روشن شدن تکلیف قانون ممنوعیت سقط جنین برگزار شد، به پایان این قانون رأی داده‌اند.

مؤسسه ایپسوس پس از رفراندوم نظر ۴هزار رأی‌دهنده را جویا شده است. این نظرسنجی به درخواست روزنامه "ایریش تایمز" انجام شده است.

بر اساس نظرسنجی مورد نظر، ۶۸درصد از شرکت‌کنندگان از لغو ممنوعیت سقط جنین حمایت کرده‌اند و ۳۲درصد در مخالفت با آن رأی داده‌اند.

حدود ۳ و نیم میلیون شهروند ایرلندی برای تعیین سرنوشت متمم هشتم قانون اساسی که سقط جنین را اکیدا ممنوع کرده در این همه‌پرسی شرکت کردند. بسیاری از ایرلندی‌های مقیم خارج از کشور برای شرکت در این رفراندوم تاریخی به وطن سفر کرد‌ه‌اند.

شمارش ‌آرا از صبح شنبه ۲۶ مه آغاز شده است. انتظار می‌رود که نتایج مقدماتی بعد از ظهر شنبه اعلام شود. نظرسنجی‌هایی که پیش از رفراندوم برگزار شد حاکی از پیشی گرفتن مخالفین سقط جنین بود، با این حال بسیاری از رأی‌دهندگان نیز نظر مشخصی نداشتند.


دفاع اکثریت پارلمان از لغو این قانون

در جمهوری ایرلند که در آن مسیحیت و کلیسای کاتولیک جایگاه ویژه‌ای دارد ممنوعیت سخت‌گیرانه سقط جنین از رفراندوم سال ۱۹۸۳ قانونی شد. از سال ۲۰۱۳ تنها زمانی که جان مادر در خطر باشد سقط جنین مجاز شمرده شده است.

دولت ایرلند اعلام کرده که در صورت برتری رأی "آری" در همه‌پرسی، سقط جنین در ۱۲ هفته اول بارداری مجاز خواهد شد. اما در مواردی خاص می‌توان تا ششمین ماه حاملگی هم سقط جنین کرد.

اکثریت پارلمان ایرلند از پایان دادن به ممنوعیت سقط جنین حمایت می‌کنند. لئو وارادکار، نخست‌وزیر ایرلند هم از جمله حامیان این طرح است. کلیسای کاتولیک در این کمپین بسیار خویشتن‌دارانه عمل کرده است.