مقاومت زنان، تصاویر عکاسان ایرانی در ایتالیا

کیهان لندن
موزه ملی سینمای شهر تورین میزبان نمایشگاهی از کارهای ۸ عکاس ایرانی با عنوان «مقاومت زنان» است.

این نمایشگاه که در چارچوب هفته عکاسی ایتالیا برگزار می‌شود، بر اساس طرحی از اعظم بهرامی و داوید دوتو پای گرفته است. اعظم بهرامی، شاعر و کارشناس محیط زیست، به کیهان لندن می‌گوید «سه سال پیش در جریان سمیناری در رابطه با زندان‌ها در ایتالیا بود که این فکر پا گرفت. در این سمینار در رابطه با کار و زندگی در محیطی بسته صحبت می‌شد. من این شرایط زندان را با محیطی که زنان در ایران مجبور به زندگی در آن هستند تشبیه کردم. محیطی کاملا بسته و با محدودیت‌های بسیار که به ویژگی زندگی زنان در ایران تبدیل شده است».

اعظم بهرامی می گوید انتخاب عکس به عنوان زبانی برای بیان این واقعیت به این دلیل بود که «تصویر احتیاج به ترجمه ندارد و بدون استفاده از کلمات قادر به بیان واقعیت‌هاست».

اعظم بهرامی که پس از انتخابات سال ۸۸ از ایران خارج شد و در حال حاضر ساکن شهر تورین، پایتخت صعنتی ایتالیا است، برای برگزاری این نمایشگاه به ۸ نفر از عکاسان ایرانی که در حوزه‌های مختلف اجتماعی فعال هستند مراجعه کرد. هر کدام از این عکاسان با پنج عکس در این نمایشگاه حضور دارند. البته داوید دوتو، عکاس ایتالیایی، نیز پنج عکس از اعظم بهرامی را در این نمایشگاه ارائه می‌دهد.


زبان تصویر

اعظم بهرامی در ادامه گفتگو با کیهان لندن می‌گوید «با حدود ۲۰ عکاس در ایران تماس گرفتیم و در نهایت کارهای این ۸ نفر، که تنها دو نفر از آنها در سال‌های اخیر به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند، همگی هنوز در ایران زندگی و کار می‌کنند». عکس‌هایی که در این نمایشگاه ارائه می‌شوند، نتوانستند در ایران برای نمایش مجوزهای لازم را دریافت کنند. در همین رابطه می‌توان به عکس‌های آدین حقیقی که سوژه آنها برهنگی است اشاره کرد.

تهیه مقدمات این نمایشگاه که هیچگونه حمایت مالی از نهادهای دولتی ایتالیا دریافت نکرده است، سه سال به طول انجامید، اگرچه توانست حمایت معنوی موزه ملی سینمای ایتالیا و استانداری پیه‌مونت را به دست آورد. اعظم بهرامی می‌گوید «این نمایشگاه فرصت مناسبی است برای اینکه مخاطبان ایتالیایی با کارهای عکاسان اجتماعی ایران آشنا شوند.» این ۸ مجموعه هر کدام به یک بخش از زندگی زنان توجه دارد. افشین یوسفی و مریم مجد با عکس‌هایی از زنان ورزشکار و مشکلاتی که آنها با آن در جمهوری اسلامی درگیر هستند در تورین حضور دارند. زندگی و مشکلات زنان در لبنان، موضوع عکس‌های رها عسکرزاده است.


تصویر در قفس

بابک بردبار با عکس‌هایی از زنان پیشمرگ کرد در این نمایشگاه حضور دارد. زنان در کشورهای جنگ‌زده موضوع کارهای مهدیه میرحبیبی است. سجاد میرحبیبی به سراغ زنانی رفته است که عزیزان خود را در یکی از طولانی‌ترین جنگ‌های خاورمیانه، جنگ ایران و عراق از دست داده‌اند. هنر در قفس شاید عنوان مناسبی برای عکس‌های شیوا خدابخش باشد که اشاره به محدویت‌ها برای زنان هنرمند می‌کند.برخی از عکاسانی که در این نمایشگاه به کارهایشان اشاره شده است، در گذشته سر و کارشان به زندان هم افتاده است. بابک باردار، که چندی پیش مجبور به خروج از کشور شد و هم اکنون در پاریس زندگی می‌کند، در سال ۸۸ هنگام عکاسی در تظاهرات عاشورای آن سال همراه با گروهی از فعالان مدنی دستگیر شد و مدتی را در زندان گذراند. رها عسکرزاده، که در حال حاضر در بیروت کار می‌کند، در سال ۸۶ مدتی را در بازداشت بود. رها عسکرزاده به خاطر تلاش‌هایش در کمپین یک میلیون امضا بازداشت شده بود.

آذین حقیقی در سال ۹۱، هنگامی که سرگرم تهیه گزارشی در رابطه با افزایش بهای دلار بود دستگیر شد. مریم مجد، از عکاسان سرشناس ورزشی، در سال ۱۳۹۰ هنگامی که راهی فرودگاه برای سفر به آلمان جهت حضور در جام جهانی فوتبال زنان بود، بازداشت شد. دیگر عکاسانی که می‌توان کارهایشان را در این نمایشگاه دید، مهدیه میرحبیبی، افشین یوسفی، سجاد آروند و شیوا خدابخش هستند. نمایشگاه «مقاومت زنان» که ۳۱ ماه مه در موزه ملی سینمای تورین درهایش را گشود، تا ۱۴ ژوئن ادامه خواهد یافت.