انصراف استاد بزرگ زنان شطرنج هند از حضور در ایران به دلیل حجاب اجباری

(تیتر از جنگ خبر)
ایلنا
استاد بزرگ زنان شطرنج هند در صفحه فیس بوک خود نوشت: بازیکنان نمایندگان ملت‌های خود هستند و باید لباس ملی خودشان را بپوشند و اجبار به پوشیدن روسری یا برقع را نمی‌پذیرد.

به نقل از «فایننشال اکسپرس» هند، «سومیا سوامینتان» بازیکن شطرنج عضو تیم ملی هندوستان از حضور در تورنومنت آسیایی در همدان ایران انصراف داد. این بازیکن هندی دلیل انصراف خود را قانون ایران مبنی بر الزام استفاده از حجاب مطرح کرده است.

استاد بزرگ زنان شطرنج هند در صفحه فیس بوک خود نوشت: نمی‌خواهد با قانون کس دیگری بازی کند.

او گفته که بازیکنان نمایندگان ملت‌های خود هستند و باید لباس ملی خودشان را بپوشند.

او در پست فیس بوک خود نوشت: من نمی‌خواهم به زور روسری با برقع بپوشم. به نظر میرسد تحت قوانین کنونی تنها راه حفظ حقوقم عدم سفر به ایران است.

«سوامینتان» مدعی شده: در تورنومنتی شبیه به این، جایی برای اجبار به پوشش مذهبی خاص نیست. من از اینکه می‌بینم حقوق و رفاه بازیکنان از درجه اهمیت کمی برخوردار است ناامید شدم.

او از اینکه نمی‌تواند تیم ملی هند را همراهی کند معذرت خواهی کرده و گفته: برای من افتخار بزرگی است همواره نماینده هند از سوی تیم ملی هستم. از اینکه نمی‌توانم در این مسابقات مهم شرکت کنم عذر خواهی می‌کنم. در حالی‌که ما ورزشکاران همیشه وزرش را اولویت اصلی زندگی خود می‌دانیم اما برخی مسایل قابل اغماض نیست.