مجوز فیفا برای نصب شعار حمایت از حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها

دویچه وله
به گفته فدراسیون جهانی فوتبال، نصب پلاکاردهایی در بازی ایران و مراکش با مضمون حمایت از ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها، دارای مجوز فیفا بوده است. زنان ایران حدود ۴۰ سال است که از ورود به ورزشگاه‌ها محروم‌اند.

به گفته فدراسیون جهانی فوتبال، نصب پلاکاردهایی در بازی ایران و مراکش با مضمون حمایت از ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها، دارای مجوز فیفا بوده است

پلاکاردهایی در حمایت از حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها که در بازی ایران و مراکش در استادیوم سن‌پترزبورگ نصب شده بوده، ناقض قواعد فدراسیون جهانی فوتبال نبوده و از این نهاد مجوز دریافت کرده است.

بر این پلاکاردها که در بازی روز جمعه گذشته در دو سوی استادیوم نصب شده بود، شعارهای "رفع ممنوعیت از زنان" (#NoBan4Women) و "از حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها حمایت کنید"، نوشته شده بود.

فدراسیون جهانی فوتبال اعلام کرده است که این شعارها بیان "مطالبه‌ای اجتماعی" بوده و شعار سیاسی محسوب نمی‌شود و به همین دلیل هم نصب آن مجاز بوده است.

به گفته فیفا، این پلاکارد پیش از آغاز جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه، از سوی این سازمان و کمیته برگزاری مجوز دریافت کرده است. طبق قوانین فیفا، طرح شعارها و دیدگاه‌های سیاسی در جریان بازی‌ها در استادیوم مجاز نیست.

پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ زنان ایرانی بسیاری از حقوق خود از جمله حق ورود به ورزشگاه‌ها و استادیوم‌های ورزشی را از دست دادند. دولت روحانی بارها وعده داده که در تلاش برای لغو ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها است.

در بازی جمعه گذشته در برابر مراکش که با نتیجه یک بر صفر به نفع ایران پایان یافت، بسیاری از زنان طرفدار تیم ملی فوتبال ایران در استادیوم سن‌پترزبورگ حضور داشتند.


...