استولتنبرگ دبیر کل ناتو بین ترکیه و یونان میانجی‌گری می‌کند

دویچه وله
دبیرکل ناتو اعلام کرد ترکیه و یونان دو کشور عضو این پیمان تصمیم گرفتند برای ایجاد مکانیزم ‌پیش‌گیری از درگیری‌های نظامی در شرق مدیترانه تحت نظارت ناتو نشست فنی برگزار کنند. یونان این گفته دبیرکل ناتو را تکذیب کرد.


ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز پنجشنبه ۱۳ شهریور (۳ سپتامبر) اعلام کرد که رهبران ترکیه و یونان پس از نشستی که با او داشتند توافق کردند که تحت نظر ناتو به گفتوگو و نشست‌های خود ادامه دهند.

ترکیه و یونان ادعای مالکیت بر سر منابع نفت و گاز شرق مدیترانه را دارند و در روزهای اخیر تا حد درگیری نظامی پیش رفتند.

اتحادیه اروپا ضمن حمایت از یونان ترکیه را تهدید به تحریم کرده است. فرانسه حتی در حمایت از یونان به منطقه مورد مناقشه در شرق مدیترانه ناو جنگی فرستاد.

ناتو اما برخلاف فرانسه موضع دیگری اتخاذ کرده و بین دو کشور عضو میانجی‌گری را آغاز کرده است. استولتنبرگ دبیر کل ناتو در این راستا گفته است: "ناتو مهم‌ترین بستر مشاوره برای موضوعات تاثیرگذار بر امنیت مشترک است".


وزارت خارجه ترکیه با صدور بیانیه‌ای ضمن استقبال از "ابتکار عمل" ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اعلام کرد که در انتظار حمایت یونان است. در بخشی از این بیانیه آمده است: «انتظار داریم یونان از این ابتکار عمل دبیرکل ناتو حمایت کند. بار دیگر تاکید می‌شود که ترکیه آماده مذاکرات بی‌قید و شرط برای حل مشکلات با یونان در چارچوب حقوق بین‌الملل، دستیابی به راه‌حل پایدار عادلانه و برحق است.»

خبرگزاری فرانسه اما ضمن اشاره به دشوار بودن مذاکراه استولتنبرگ با یونان و ترکیه گزارش داده است که یونان ادعای میانجی‌گری دبیرکل ناتو پیرامون مذاکرات فنی بر سر مناقشه شرق مدیترانه را "منطبق بر واقعیت" ندانسته و آن را تکذیب کرده است.

وزارت خارجه یونان گفته است: "تنش‌زدایی فقط در صورت خروج فوری تمامی کشتی‌های ترکیه از فلات قاره یونان امکان‌پذیر خواهد بود".

هم‌زمان با ناتو کشور آلمان نیز به عنوان رئیس ادواری اتحادیه اروپا نقش میانجی را میان ترکیه و یونان برعهده گرفته است.


خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۳ شهریور (۳ سپتامبر) گزارش داد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از طریق ویدئوکنفرانس درباره مناقشه شرق مدیترانه تبادل نظر کردند.

اردوغان به مرکل گفته است "حمایت از موضع خودخواهانه و ناحق یونان از سوی برخی کشورها، غیرقابل قبول است". اردوغان تاکید کرد که ترکیه خواهان تقسیم عادلانه منابع در شرق مدیترانه است و از حقوق و منافع ملی ترکیه دفاع خواهد کرد.

خبرگزاری آناتولی گزارش داده است اردوغان از تلاش‌های آنگلا مرکل برای کمک به یافتن راهحل در مناقشه شرق مدیترانه استقبال می‌کند.