یونان: ساکنان اردوگاه سوخته موریا رسیدن به آلمان را "فراموش کنند"

دویچه وله
چهارصد کودک بی‌سرپرست اردوگاه سوخته موریا به شمال یونان منتقل می‌شوند. سایر متقاضیان پناهندگی این اردوگاه باید در لسبوس بمانند. مقام‌های یونان گفته‌اند آنها باید ترک جزیره و رسیدن به آلمان را فراموش کنند.
ه دنبال سوختن اردوگاه پناهندگی موریا در جزیره لسبوس، هزاران پناهجو بدون سرپناه و غذا مانده‌اند. تلویزیون یونان تصاویر پناهجویانی را نشان داده که در کنار خیابان دراز کشیده‌ و منتظر کمک هستند. برخی در یک قبرستان شب را به صبح رسانده‌اند. مقام‌های یونان به دنبال یافتن راه حلی برای آنها هستند.

قرار است ابتدا برای اسکان خانواده‌ها و افرادی که بیش از بقیه به کمک نیاز دارند، فکری شود. اداره مهاجرت یونان خبر داده که یک کشتی بزرگ با گنجایش صدها نفر به لسبوس فرستاده شده است. هم‌چنین دو کشتی نیروی دریایی یونان نیز قرار است به پناهجویان جایی برای خواب بدهد.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

سه هواپیما به لسبوس پرواز کرده‌اند تا ۴۰۶ کودک بی سرپرست را از جزیره لسبوس به شمال یونان منتقل کنند. اتحادیه اروپا وعده داده که هزینه این انتقال را بر عهده بگیرد. دولت یونان گفته است به کمک سازمان‌های امداد به پناهجویان مواد غذایی می‌رساند.

سازمان‌های امداد می‌گویند به پناهجویان دسترسی ندارند

سازمان‌های امدادرسانی شکایت می‌کنند که امکان رسیدگی و دسترسی به پناهجویان را ندارند. کریستینه اشمیتس از سازمان بین‌‌المللی داوطلبان پزشکی که از ماه گذشته در لسبوس به سر می‌برد، می‌گوید مسیرهایی که به موریا ختم می‌شوند توسط ارتش و پلیس بسته شده است.

پزشکان بدون مرز هم از دشواری رسیدن به پناهجویان شکایت کرده‌اند. آنها می‌گویند برخی ساکنان جزیره لسبوس راه‌ها را بسته‌اند و مانع برپایی بیمارستان‌های صحرایی در مقابل اقامت موریا شده‌اند. هنوز برخی از پناهجویان در اردوگاه سوخته موریا هستند و نیاز به کمک دارند ولی آنها هیچ دسترسی به این پناهجویان ندارند. پزشکان بدون مرز می‌گویند جلوگیری از رساندن کمک‌های پزشکی به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

به گفته سازمان کمک رسانی "میشن لایولاین"، برخی اشخاص به شکل پنهانی سعی می‌کنند به پناهجویان آب و غذا برسانند. این سازمان گفته است که پلیس لسبوس جلوی هر نوع کمک‌رسانی را می‌گیرد.