بهبود حال ناوالنی؛ تشدید تدابیر امنیتی در اطراف بیمارستان

دویچه وله
حال ناوالنی در بیمارستان رو به بهبود است. پلیس آلمان با دقت حفاظت از او را در بیمارستان به عهده گرفته است. غرب از روسیه می‌خواهد که درباره چندوچون مسموم شدن منتقد سرسخت پوتین روشنگری کند.


حال جسمی الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس دولت روسیه، رو به بهبود است و اکنون نه تنها سخن دیگران را در می‌یابد، بلکه می‌تواند تا حدی صحبت کند و جواب دهد. به گزارش اشپیگل‌آنلاین، این پیشرفتی مهم است زیرا امید می‌رود که او بتواند شرایط مسموم شدن خود را بهتر توضیح دهد.

ناوالنی دو روز پیش از حالت اغما بیرون آمد. اکنون محل اقامت او در بیمارستان شاریته برلین با دقت و توجه بیشتری زیر مراقبت مأموران پلیس قرار دارد.

آلمان فدرال قصد ندارد مشخصات دقیق ترکیبات شیمیایی به کار رفته برای مسموم کردن الکسی ناوالنی را در اختیار روسیه قرار دهد. ماده سمی مزبور که در آزمایشگاه ویژه ارتش آلمان شناسایی شده است، نخست در اختیار سازمان بین‌المللی منع سلاح‌های شیمیایی OPCW قرار خواهد گرفت که روسیه نیز در آن عضویت دارد.مارتینا فیتس، دستیار سخنگوی دولت آلمان، روز چهارشنبه ۲۰ شهریور (۱۴ سپتامبر) در برلین با تأیید اطلاعیه وزرات دفاع آلمان در این باره، می‌گوید آلمان می‌کوشد تمام ابهامات پیرامون مسموم شدن منتقد حکومت روسیه را از طریق سازمان منع سلاح‌های شیمیایی برطرف کند.

روسیه خواهان دسترسی به مشخصات آزمایشگاهی ترکیب شیمیایی شده بود که در بدن ناوالنی یافت شده است و آلمان از تحویل آن به روسیه خودداری می‌ورزد.

وزارت خارجه روسیه پس از گفت‌وگویی با سفیر آلمان در مسکو گفته است: «چنانچه آلمان یافته‌های آزمایشگاهی را به روسیه تحویل ندهد، این نشانی از "تحریک آشکار و دشمنانه" تلقی می‌شود، که می‌تواند پیامدهایی ناگوار برای روابط دیپلماتیک دو کشور داشته باشد.»

روسیه دولت آلمان را متهم می‌کند که با مخفی نگه داشتن مشخصات "مواد سمی" به جوسازی پیرامون این موضوع دامن می‌زند. روسیه تأکید می‌ورزد که آلمان باید "تمام نتایج معاینات پزشکی و همچنین یافته‌های آزمایشگاهی مربوط به آقای ناوالنی را" در اختیار مسکو قرار دهد.

دولت آلمان چهارشنبه گذشته (دوم سپتامبر) در بیانیه‌ای اطلاع داد که آزمایشگاهی ویژه "بدون هیچ تردیدی" ثابت کرده که منتقد سرسخت پوتین توسط ماده سمی کشنده اعصاب از نوع "نوویچوک" مسموم شده است.

در این رابطه آلمان از دولت روسیه خواهان توضیح فوری شد، اما روسیه هرگونه اتهامی در این زمینه را مردود دانست.