ترامپ: بحرین و اسرائیل برای صلح توافق کردند

رادیو فردا
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، اعلام کرد که به دنبال امارات متحده عربی، بحرین نیز با اسرائیل صلح می‌کند.

وی روز جمعه ۲۱ شهریور در توییتی نوشت: «یک روز موفقیت‌آمیز تاریخی دیگر! دو دوست بزرگ ما، اسرائیل و بحرین برای قرارداد صلح موافقت کردند؛ دومین کشور عربی که طی ۳۰ روز گذشته با اسرائیل وارد صلح شده است.»

ماه گذشته امارات متحده عربی با اسرائیل روابط خود را عادی کرد. تاکنون تنها مصر، اردن و امارات در میان کشورهای عربی روابط خود با اسرائیل را عادی کرده بودند.

بر اساس گزارش‌ها، قرار است سلمان بن حمد آل خلیفه، ولیعهد بحرین روز دوشنبه به واشنگتن سفر کند.
ساعاتی پیش دو منبع رسمی به روزنامه تایمز اسرائیل گفته بودند انتظار می‌رود ترامپ روز جمعه ۲۱ شهریور خبر موافقت بحرین با عادی‌سازی روابط با اسرائیل را اعلام کند، اما دقیقا معلوم نیست آیا مقامات بحرین در مراسم امضای سند عادی سازی‌سازی روابط اسرائیل و امارات که قرار است سه‌شنبه هفته آینده در کاخ سفید برگزار شود، شرکت خواهند کرد یا نه.

آقای ترامپ پنج‌شنبه ۲۰ شهریور نیز گفته بود، «کشورهای دیگر هم به توافق صلح امارات و اسرائیل خواهند پیوست». او اما آن زمان اشاره‌ای به نام کشور خاصی نکرده بود.
قبل از آن در جریان سفر مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا به بحرین، این کشور تاکید کرده بود تا زمانی که کشور فلسطینی تشکیل نشود، آماده عادی‌سازی روابط با اسرائیل نیست. با این حال بحرین هفته گذشته به پروازهای اسرائیل-‌امارات اجازه داد از آسمان این کشور پرواز کنند. قبلا عربستان نیز اقدام مشابهی انجام داده بود.

ترامپ همچنین پیش‌بینی کرده است عربستان سعودی نیز در نهایت به این توافق خواهد پیوست.

به نوشته تایمز اسرائیل، قرار است مراسم رسمی امضای توافق عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل روز سه‌شنبه آینده، ۲۵ شهریور، با میزبانی دونالد ترامپ در کاخ سفید برگزار شود.

عادی‌سازی مناسبات اسرائیل و امارات متحده عربی، اولین مورد از برقراری مناسبات دیپلماتیک بین یک کشور عربی و اسرائیلی طی بیش از ۲۰ سال گذشته است و این تحول با حمایت دونالد ترامپ محقق شده است.

دونالد ترامپ در کنفرانس خبری روز پنجشنبه تاکید کرد: «طول نخواهد کشید که شما خواهید شنید که کشورهای دیگر نیز وارد این (توافق) خواهند شد و شما می‌توانید در خاورمیانه صلح داشته باشید.»