گسترش جنگ در اتیوپی؛ پایتخت اریتره هدف «حمله راکتی» قرار گرفت

رادیو فردا
یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ ـ ۱۵ نوامبر ۲۰۲۰

منابع دیپلماتیک در منطقه می‌گویند، شامگاه شنبه دست کم سه فروند راکت که از خاک اتیوپی شلیک شده بودند به پایتخت کشور اریتره اصابت کردند.

رویترز می‌گوید٬ اصابت این راکت‌ها به اسمره پایتخت اریتره حاکی از گسترش درگیری‌های داخلی نیروهای اتیوپی و شبه‌نظامیان منطقه تیگرای به خارج از مرزهای این کشور است.

سه منابع دیپلماتیک گفته‌اند، دو راکت به فرودگاه بین المللی اسمره اصابت کردند. رویترز می‌گوید، به دلیل قطع بودن وسایل ارتباطات در اریتره امکان تایید خبر اصابت این راکت‌ها از سوی منابع مستقل وجود ندارد.

دبرتسیون گبرمایکل، رهبر تیگرای و جبهه آزادی‌بخش این منطقه روز سه شنبه گفته بود که اریتره برای حمایت از اتیوپی نیروهای خود را به مرزهای اتیوپی اعزام کرده است.

این در حالی است که عثمان صالح محمد، وزیر امور خارجه اریتره با رد اظهارات رهبر تیگرای به رویترز گفته است، ما در این درگیری دخالتی نداریم.

رویترز می‌گوید، اریتره و اتیوپی دو سال پیش توافقنامه صلحی امضا کردند، اما ایسایاس آفورکی، رئیس جمهور اریتره به دلیل نقش رهبران تیگرای در جنگ ویرانگر سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ نسبت به رهبران این منطقه رویکرد خصمانه‌ای داشته‌اند.

در همین حال، جبهه آزادیبخش خلق تیگرای (تی پی ال اف) روز شنبه تهدید کرده بود که به اریتره حمله خواهد کرد.

گتاچو ردا، سخنگوی جبهه آزادیبخش خلق تیگرای به یک ایستگاه تلویزیونی محلی گفت: ما برای خنثی سازی هرگونه حرکت نظامی در اسمره و ماساوا٬ حمله موشکی انجام خواهیم داد.

ماساوا بندر اریتره در دریای سرخ است.