عمران خان: هدف سفر به افغانستان اعتمادسازی و کمک به صلح است

دویچه وله
برای اولین بار در طی سه سال گذشته یک رئیس دولت پاکستان به کشور همسایه، افغانستان سفر کرد. هدف از دیدار عمران خان بهبود روابط میان دو کشور و کمک به روند صلح با طالبان در افغانستان است.


عمران خان نخست وزیر پاکستان روز پنجشنبه ۲۹ آبان (۱۹ نوامبر) برای گفتگو با محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان وارد کابل پایتخت این کشور شد. او پس از گفت‌وگو با اشرف غنی طی یک کنفرانس خبری مشترک گفت که کشورش نقش خود را برای آغاز گفتگوهای صلح میان طالبان با آمریکا و با افغانستان بازی کرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نخست وزیر پاکستان تاکید کرد: «ما در داخل مرزهای خود همه کارها را انجام می دهیم تا به کاهش خشونت و آتش بس کمک کنیم.» عمران خان هم‌چنین گفت که کشورش بیش از آنکه «انتظار افغانستان است» به این کشور کمک خواهد کرد. اشرف غنی نیز سفر عمران خان به افغانستان را «تاریخی» خواند.

سیاستمداران بلندپایه افغان در چند ماه گذشته از پاکستان بازدید کرده بودند. سفر یک روزه عمران خان به کابل در شرایطی انجام می‌شود که روابط دو کشور به شدت پرتنش است. عمران خان در دیدار با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که پاکستان از هیچ اقدامی برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان و کمک به صلح با طالبان کوتاهی نخواهد کرد. او گفت که هدف از این سفر اعتمادسازی و تحکیم روابط است و پاکستان بیش از هر کشور دیگری علاقمند به ایجاد صلح در افغانستان است.

نخست وزیر پاکستان وعده داد برای تسهیل گفتگو‌های صلح با طالبان اقدامات موثر را انجام خواهد داد و طالبان را برای گفت‌وگو با دولت افغانستان ترغیب خواهد کرد.

اشرف غنی رییس جمهور افغانستان نیز در این دیدار گفت که ادامه خشونت‌ در افغانستان قابل پذیرش نیست. او نیز به نوبه خود بر ضرورت پایان دادن بر بی‌اعتمادی‌ها تاکید کرد و گفت که خواست مردم افغانستان آتش بس کامل و کاهش خشونت‌ها است.

یکی دیگر از اهداف گسترش و تقویت روابط تجاری بین دو کشور است. یک هیئت عالی رتبه، از جمله شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان و علاوه بر آن رئیس سرویس امنیتی عمران خان را در این سفر همراهی کرده‌اند. افغانستان سرویس امنیتی پاکستان را همواره متهم به کمک به طالبان کرده، اما پاکستان این اتهام را رد کرده است.

در حال حاضر روند صلح در افغانستان و مذاکره با طالبان متوقف شده است. روز پنجشنبه در محافل دیپلماتیک پاکستان این نگرانی ابراز شد که خروج عجولانه نیروهای ناتو از افغانستان می تواند این کشور را دوباره در هرج و مرج فرو ببرد.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

به گفته نهادهای امنیتی، پاکستان می‌خواهد کابل و طالبان را تحت فشار قرار دهد تا به بن بست در گفتگوهای صلح پایان دهند. کارشناسان هم‌چنین بر این باورند که این دیدار بسیار نمادین است. عرفان شهزاد از «انستیتوی قرن یوروآسیا» در اسلام آباد دراین باره گفت: «اینکه پاکستان پشت روند صلح درون افغانستان ایستاده، پیام مهمی است.»