فرصت ۱۵ روزه مسلمانان فرانسه برای پذیرش ارزش‌های جمهوری‌خواهی

دویچه وله
رئیس جمهوری فرانسه از رهبران مسلمانان فرانسه خواست، "منشور ارزش‌های جمهوری‌خواهانه" را طی ۱۵ روز امضا کنند. این اقدام برای جلوگیری از گسترش اسلام‌گرایی افراطی انجام می‌شود.
امانوئل مکرون برای شورای مسلمانان فرانسه (CFCM) یک مهلت ۱۵روزه برای پذیرش "منشور ارزش‌های جمهوری‌خواهانه" تعیین کرد. در این منشور بیش از هر چیز بر رد اسلام سیاسی و هرگونه دخالت خارجی در تعلیم مسلمانان فرانسه تاکید شده است. این اقدام رئیس جمهوری فرانسه واکنشی است به حمله‌های مسلحانه اسلام‌گرایان افراطی.

تنها در طول یک ماه سه حمله خونبار از جانب افراط‌گرایان به شهروندان فرانسوی صورت گرفت. در حمله به کلیسایی در نیس، فرد مهاجم سر یکی از سه قربانی خود را برید.

پیش‌تر نیز در پاریس یک جوان مسلمان ۱۸ ساله سرمعلم فرانسوی ساموئل پتی را از تنش جدا کرد. این معلم در کلاس درس با نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر مسلمانان در باره آزادی بیان و عقیده با شاگردانش صحبت کرده بود.

گفته شد که در دیدار مکرون با اعضای شورای مسلمانان در کاخ الیزه، نمایندگان شورا موافقت کرده‌اند جمعیتی از امامان مساجد با مجوز رسمی تشکیل دهند تا از این طریق راه نفوذ کشورهای خارجی به تعلیم اسلام در فرانسه گرفته شود.

مقابله با "اسلام‌گرایی جدایی‌طلب"

مکرون همچنین از اقدامات جدید برای مقابله با " اسلام گرایی جدایی‌طلب " در فرانسه خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری‌ فرانسه، این اقدامات از جمله شامل یک لایحه گسترده است که می‌تواند از رادیکال شدن جوانان مسلمان جلوگیری کند.

محدودیت آموزش دروس دبستانی در خانه، مجازات‌های شدیدتر برای کسانی که کارکنان دولت را به دلایل مذهبی زیر فشار می‌گذارند و وادار کردن اولیای مسلمان به فرستادن فرزندانشان به مدرسه از نکات مهم این لایجه عنوان شده است.

برای کسانی که به آموزش دبستانی کودکانشان بی‌توجهی کنند، جریمه نقدی و زندان در نظر گرفته شده است.

در فرانسه ، سکولاریسم دولتی (laïcité) برای هویت ملی این کشور امری بسیار مهم تلقی می‌شود که آزادی بیان در مدارس و سایر فضاهای عمومی بخشی از آن است.

فرانسه بیشترین جمعیت مسلمان در اروپای غربی را دارد.