حمله به کنگره آمریکا؛ آخرین روزهای آشوب ترامپ

دویچه وله
چه کسی مسئول یورش وحشیانه به کنگره ایالات متحده است؟ آیا پلیس محافظ ماموریت خود را درست انجام داده است؟ تفسیری از اینس پُل؛ سرپرست دفتر دویچه وله در واشنگتن.
اینس پُل (Ines Pohl)، سرپرست دفتر نمایندگی دویچه وله در واشنگتن روز چهارشنبه ششم ژانویه (۱۷ دی) در پایتخت ایالات متحده را تفسیر کرده است.

او ضمن بیان این که «حمله دونالد ترامپ به نظام دموکراتیک به اوج خود رسیده است» تاکید می‌کند که مسئولیت «یورش اراذل و اوباش» به کاپیتول (ساختمان کنگره) با دونالد ترامپ است اما یاران رییس جمهور نیز در ایجاد زمینه‌های بروز این اتفاق نقش مهمی داشته‌اند.

به اعتقاد پُل، ترامپ با تحریک ملی‌گرایان سفیدپوست، نظریه پردازان توطئه، گروه‌های خشونت‌گرا و کشاندن آنها به واشنگتن نشان داده است که سیستم حکومتی ایالات متحده نیز شکننده است.
04 | Interview Armin Laschet, Ines Pohl

اینس پُل؛ سرپرست دفتر نمایندگی دویچه وله در واشنگتن

سرپرست نمایندگی دویچه وله در پایتخت آمریکا در این راستا به افرادی اشاره می‌کند که در سال‌های اخیر موضع گیری‌های ترامپ را به عنوان «اظهارات اغراق آمیز بی ضرر و سر و صدای آنلاینی» ارزیابی می‌کردند و از قرار معلوم به عمق ویرانگر آنها اهمیت نداده بودند.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

او در این زمینه ۱۲ سناتور و بیش از صد عضو مجلس نمایندگان را مثال می‌زند که نتایج انتخابات ریاست جمهوری نوامبر را به چالش کشیدند.

نابودی حزب جمهوریخواه

پُل تصریح می‌کند که جمهوری خواهان نظاره گر این واقعیت بوده‌اند که رئیس جمهوری با ویژگی‌های یک فرد خودکامه حزب آنها را کنترل می‌کند و به او اجازه داده‌اند دولتی تشکیل دهد که فقط برای او کار کند و نه برای ملت.

در ادامه تفسیر آمده است: «درست چند روز قبل از مراسم سوگند رئیس جمهور منتخب جو بایدن، به نظر می‌رسد که ترامپ قصد نابودی حزب خود را دارد و می‌خواهد از این طریق بنیان‌های دموکراسی را نیز ویران کند.
پل یادآور میشود که دونالد ترامپ برای رسیدن به اهداف خود حتی از حمله به برخی از وفادارترین یاران خود مانند مایک پنس ابایی ندارد.

او می‌نویسد: «ترامپ به صراحت اعلام کرده که از نظر او جمهوریخواه خوب کسی است که تا آخر از مواضع او دفاع کند.»

از قرار معلوم ترامپ حتی «به جمهوری مورد نظر خود» هم اهمیتی نمی‌دهد و اگر نتواند رهبر آن باشد، ترجیح می‌دهد کشور از هم بپاشد.

استانداردهای دوگانه پلیس

اینس پُل معتقد است که پلیس محافظ کاپیتول موفق عمل نکرده است زیرا آشوبگران به راحتی توانستند وارد ساختمان شوند، پنجره ها را بشکنند و حتی دفتر رئیس مجلس نمایندگان، نانسی پلوسی را برای مدت کوتاهی تسخیر کنند.

او می‌نویسد: «این در حالی است که شرکت کنندگان حرکت‌های اعتراضی موسوم به ٬٬جان سیاهان مهم است٬٬ (Black Lets Matter ) که اوایل سال جاری میلادی در واشنگتن راهپیمایی کردند، با گاز اشک آور، باتوم و یک رئیس جمهور خشمگین روبرو شدند که خواستار دستگیری شهروندان صلح طلب شد، شهروندانی که از حقوق اساسی خود استفاده می‌کردند».

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

پل ضمن متهم کردن پلیس به برخورد دوگانه می‌گوید: «اگر معترضان سفید پوست باشند و از ترامپ حمایت کنند، میهن‌پرست به شمار می‌روند، وگرنه آنارشیست‌های خطرناکی هستند که باید با آنها با گاز اشک آور مبارزه کرد و آنها را به زندان انداخت».

اینس پل در پایان تفسیر خود تاکید کرده است: «ما شاهد اقدام نهایی رئیس جمهوری هستیم که هواداران خود را به اعمال خشونت وادارمی‌کند.»

باید امیدوار بود که ارزیابی سرپرست نمایندگی دویچه وله در واشنگتن درست از آب درآید و دونالد ترامپ به عنوان آخرین اقدام و برای ماندن در کاخ سفید، کشورش را به جنگ تازه‌ای سوق ندهد.