رئیس‌جمهور الجزایر مجلس را منحل و انتخابات زودرس اعلام کرد

دویچه وله
رئیس‌جمهور الجزایر پس از دیدارش با روسای احزاب، مجلس این کشور را منحل کرد و خواستار برگزاری انتخابات زودرس شد. انحلال مجلس الجزایر به دنبال اعتراضات گسترده در شمال این کشور اتفاق افتاد.


عبدالمجید تبون، رئیس‌جمهور الجزایر پارلمان این کشور را منحل اعلام کرد. قرار است انتخابات جدیدی برگزار و کابینه دولت نیز بازسازی شود. تبون تاریخ مشخصی برای انتخابات زودهنگام الجزایر اعلام نکرد اما گفته می‌شود انتخابات بعدی در سال ۲۰۲۲ برگزار خواهد شد.انحلال مجلس الجزایر در آستانه دومین سالگرد آغاز اعتراضات گسترده الجزایری‌ها انجام گرفت. اعتراضات دو سال پیش در الجزایر منجر به سرنگونی عبدالعزیز بوتفلیقه، رئيس‌جمهور پیشین این کشور شد.

آخرین بار انتخابات مجلس الجزایر در سال ۲۰۱۷ در زمان حکومت بوتفلیقه برگزار شد و انتخابات بعدی مجلس نیز قرار بوده در سال ۲۰۲۲ برگزار شود.

در چند روز گذشته فشار بر دولت الجزایر دوباره افزایش یافت. در اعتراضات شمال این کشور تظاهرکنندگان خواستار سرنگونی "رژیم" شدند. آنها با شعارهایی علیه فساد دست به اعتراض زدند.عبدالمجید تبونه در دسامبر سال ۲۰۱۹ به عنوان رئیس‌جمهور الجزایر انتخاب شده است اما جنبش اعتراضی این کشور او را بخشی از حکومت سابق الجزایر می‌داند.